Az Európai Bizottság és a nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságok bejelentették, hogy számos, az EU-ban működő légitársaság megtévesztette a fogyasztókat tevékenységük fenntarthatóságával kapcsolatban. Ez a bejelentés annak a nemzetközi összefogásnak a folytatása, amelyet az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet (BEUC) 19 ország tagszervezetével együtt 2023 júniusában indított.
Az eljárás alá vont légitársaságoknak 30 napjuk van összhangba hozni gyakorlatukat az uniós szabályokkal
A testület sajtóközleménye szerint az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet (BEUC) figyelmeztetését követően az európai uniós fogyasztóvédelmi hatóságokat és az Európai Bizottságot tömörítő Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózat (CPC) a 20 légitársaságnak küldött levelében, „többféle, potenciálisan félrevezető zöldre festési gyakorlatot azonosított”, és felszólította őket, hogy 30 napon belül hozzák ezeket összhangba az uniós fogyasztóvédelmi joggal.
A BEUC közleménye szerint az érintett légitársaságok többek között az alábbiak:
- Air Baltic
- Air Dolomiti
- Air France
- Austrian Airlines
- Brussels Airlines
- Eurowings
- Finnair
- KLM
- Lufthansa
- Norwegian
- Ryanair
- SAS
- SWISS
- TAP
- Volotea
- Vueling
- Wizz Air
„Nagyszerű hír, hogy a hatóságok Európa-szerte elismerik, hogy a fogyasztókat becsapták a légitársaságok a zöldre festéssel. Elfogadhatatlan, hogy a légitársaságok szabadon csábították a fogyasztókat arra, hogy kompenzálják a járatuk kibocsátását, néha magas árakon. Soha nem lehetünk biztosak abban, hogy a járat magas kibocsátásának ellensúlyozására ültetett fák a szén-dioxidot visszavezetik a talajba – ha egyáltalán ültetik őket. Az a tény, hogy az európai fogyasztóvédelmi hatóságok felszólítják a légitársaságokat, hogy szedjék össze magukat, azt mutatja, hogy a változás szele fújdogál. A greenwashing többé nem elfogadható, és az a tény, hogy a légi közlekedés az egyik legnagyobb mértékben szennyező ágazat, még inkább tűrhetetlenné teszi. A zöldmizériával szembeni mostani kemény fellépés bátorító egy olyan időszakban, amikor a fogyasztóknak fenntarthatóbb életmódra kell áttérniük.”
– mondta a bejelentésre reagálva Monique Goyens, a BEUC főigazgatója
Megtévesztő azt sugallni, hogy a légi közlekedés lehet „fenntartható”, „felelős” és „zöld”
Az EU szerint a légitársaságoknak meg kell magyarázniuk, hogy azok az állítások, miszerint a járat által okozott szén-dioxid-kibocsátás klímaprojektek vagy fenntartható üzemanyagok használata révén ellensúlyozható, mennyiben támasztható alá tudományos érvekkel.
A hatóságok szerint az azonosított gyakorlatok megtévesztő állításoknak tekinthetők, amelyeket tilt a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló uniós irányelv is. A légitársaságok a maguk részéről még nem tisztázták, hogy az ilyen állítások megalapozott tudományos bizonyítékokon alapulnak-e.
„Ha felelős fogyasztókat akarunk, akkor pontos információkkal kell ellátnunk őket. Egyre több utazó törődik a környezeti lábnyomával, és választja a jobb környezeti teljesítményű termékeket és szolgáltatásokat. Pontos és tudományos válaszokat érdemelnek, nem pedig homályos vagy hamis állításokat. A Bizottság teljes mértékben elkötelezett amellett, hogy a fogyasztók számára lehetővé tegye a zöld átállást, és küzdjön a zöldre festés ellen. Elvárjuk a légitársaságoktól, valamint minden más iparági szereplőtől, hogy felelősségteljesen használják a környezetvédelmi állításokat.„
– szögezte le Vera Jourova, az értékekért és az átláthatóságért felelős uniós biztos
Arról, hogy mi is pontosan a greenwashing, azaz a „zöldre festés” gyakorlata, illetve mostani eljárást megelőző, az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet által életrehívott összefogásról az alábbi cikkünkben olvashatsz bővebben:
A turizmus világának inspiráló híreiért csatlakozz csoportunkhoz, kövess Instán és TikTok-on is, iratkozz fel hírlevelünkre!