Nyaralásra könyvet vinni magunkkal számos előnnyel jár mind felnőttek, mind gyerekek számára, hiszen egy jó könyv elmerülést és kikapcsolódást biztosít, lehetőséget adva arra, hogy elszakadjunk a mindennapi stressztől és problémáktól, de hosszabb utazások során vagy csendesebb időszakokban egy jó könyv segíthet csökkenteni a gyerekek unalmát és feszültségét is, arról nem is beszélve, hogy az olvasás gyakorlása – különösen a mai digitalizált világban – mennyire fontos az iskolás gyermekek számára. A Spabook.net nagy nyaralós könyvajánlója következik – elsősorban felnőtteknek.
1. Szerelmi történet gasztronómiai kalandokkal fűszerezve
A Szicíliai nyár rengeteg élményt ígér, ám Arianna számára, aki folyamatosan dolgozik, az idő lassan telik. Az étteremben, ahol laptopja előtt ülve tölti napjait, a helyi finomságok, mint a granita, a fagylalt, a cannolo és különféle halételek nyújtanak vigaszt. Arianna legtöbbször szórakozottan pillantgat Nissóra, a jóképű, de kissé arrogáns séfre, aki a fiatal Antonio Banderasra emlékezteti, ám míg Nissó mindig is Szicíliában élt, Arianna igazi világpolgár.
A váratlan fordulatokkal teli szerelmi történet minden olvasót nevetésre, sírásra, gondolkodásra, ábrándozásra, és talán változtatásra is késztet.
2. Napsütötte Toszkána
„Házat készülök venni egy másik országban.” – így kezdődik Frances Mayes izgalmas története a Napsütötte Toszkánából, melyben a szerző hirtelen ötlettől vezérelve vásárol meg egy üresen álló villát és olajfaligetet a toszkán Cortonában. Az írónő humorral és mély átéléssel meséli el a házvásárlás, a felújítás és az elvadult birtok rendbehozatalának viszontagságait. Emellett szeretettel ír a vidék rejtélyes etruszk múltjáról, a piaci bevásárlásokról, a toszkán konyháról, és az olasz életstílus elragadó bájáról, az édes semmittevésről, azaz a dolce far niente-ről.
A könyv lapjain szinte érezni a konyhakert friss fűszernövényeinek illatát, a karácsonykor tűzön piruló gesztenye és a fenyőmagos pesto aromáját. Frances Mayes egyszerre ragadja meg az olvasók gondolatait és érzékszerveit, miközben olyan praktikus kérdésekre is választ ad, mint az olívabogyó szüretelésének ideje vagy a ribollita, a téli toszkán leves elkészítése. Mindemellett elgondolkodtat az otthon jelentéséről és az újrakezdés lehetőségéről.
3. Görög mitológia új megvilágításban
Lauren J. A. Bear legújabb regényében a görög mitológia híres történetét meséli újra, bemutatva az olümposzi istenségeket mint bántalmazó, közönséges és rosszmájú lényeket, míg a halandók – különösen a nők – az istenek halálos cselszövéseinek áldozatai. A halandó Medúsza és halhatatlan nővérei, Szthénó és Eurüalé, különleges helyet foglaltak el az olümposziak világában még azelőtt, hogy Pallasz Athéné szörnyekké, vagyis gorgókká változtatta őket.
Medúszát és testvéreit elbűvölte a halandók világa, ezért keresték a helyüket az emberek között. Ám hamarosan egy hajmeresztő vetélkedés középpontjába kerültek, ráébredve, hogy az istenek világában még a szeretet is erőszakos. Miután Perszeusz lefejezte Medúszát, a történelem elfelejtette a másik két gorgót, akik csak rémisztő boszorkányokként maradtak fenn a köztudatban. A regény tökéletes választás Madeline Miller (Kirké, Akhilleusz dala) és Pat Barker (A nők jussa a hallgatás) rajongói számára.
4. Egy kisváros sorsfordító története
A világhírű amerikai bestseller-író, Jodi Picoult Második látásra című regénye tele van váratlan fordulatokkal, amik mindegyike az emberi sorsról, szenvedélyről, bűnről és megváltásról mesél. Vermont állam egyik kisvárosában teljes a felfordulás, amikor az egyik lakó eladja telkét, hogy modern üzletközpontot építsenek rá. A helyi abenaki indiántörzs tiltakozik, mert szerintük a föld ősi temetkezési helyük. A természetfeletti jelenségek megszaporodásával a befektető egy szellemvadászt bíz meg, hogy bizonyítsa: kísértetek márpedig nem léteznek.
A szellemvadász egy gyilkossági nyomozás közepébe csöppen, miközben saját életével – vagy éppen az ellen – is küzd. Nyolc éve elveszítette menyasszonyát, Aimee-t egy autóbalesetben, és azóta próbálja eldobni magától az életet – sikertelenül. Egyetlen reménye, hogy egy nap újra találkozik élete szerelmével. A szellemvadász kisvárosban megismerkedik Lia Beaumont-tal, akinek hasonló vágya van: átjutni az élők és a holtak világát elválasztó láthatatlan határon.
Picoult sejtelmes regénye a szellemvilág mellett olyan fontos kérdéseket is érint, mint a kevéssé ismert eugenetikai projekt, amely során az 1920-as és 1930-as években Vermontban több száz kényszersterilizálást hajtottak végre. A történet arra keresi a választ, vajon végleg elszakítja-e a halál azokat, akik összetartoznak?
5. Hét szabály az élet gyökeres megváltoztatásához Arnold Schwarzenegger tollából
Ezzel a könyvvel a férfiaknak kedvezünk kicsit, de természetes nemtől függetlenül ajánlott olvasmány mindenki számára. Nincs életcélod? Vagy van, de nem tudod, hogyan valósítsd meg? Arnold Schwarzenegger Tedd magad hasznossá című inspiráló és szókimondó kötete pontosan erre kínál megoldást. A világ legnagyobb testépítője, a legjobban fizetett filmsztár és Kalifornia egykori kormányzója most megosztja azokat az eszközöket, amelyekkel bárki sikerre viheti életét.
Arnold Schwarzenegger neve fogalom: a világ legnagyobb testépítője, a legjobban fizetett filmsztár és Kalifornia egykori kormányzója. Az életében elért kiemelkedő sikereket tisztán kitűzött céljainak és kemény munkájának köszönheti. Nyitottsága, problémamegoldó képessége és kitartása mindig segítette az előrejutásban.
Schwarzenegger ebben az inspiráló és szókimondó könyvben összegyűjtötte azokat az eszközöket, amelyek bárkit sikerre vihetnek, bármilyen jövőt is álmodtak meg maguknak, meglátásait pedig lenyűgöző személyes történetekkel, és saját sorsfordító sikereivel és kudarcaival támasztja alá.
6. Sorsfordító szerelem a görögországi Szkiatosz szigetén
Becky csendesen éli megszokásoktól hemzsegő mindennapjait, miután legutóbbi szerelmi kapcsolata csúnyán ért véget. Anyagi gondokkal küzdve kap egy váratlan lehetőséget: két hétre elutazhat a görög Szkiatosz szigetére, kedvenc ABBA-filmje helyszínére, ami talán épp azt a kikapcsolódást nyújtja, amire szüksége van.
A Mamma Mia! sétahajó fedélzetére lépve Becky elhagyja félelmeit, boldogan énekli a slágereket, és kihasznál minden lehetőséget, amit a görög vakáció kínál. Barátokat szerez fiatalok és idősek, köztük helyiek között is, például az elbűvölő étteremtulajdonos, Kürosz személyében. A csillagfényes randevúk, az ínycsiklandó mediterrán ételek és a séták a homokos tengerparton elvarázsolják a főhősnőt.
Kürosz hamarosan megkéri Beckyt, hogy maradjon a szigeten, és kezdjen új életet vele. Becky számára ez váratlan és döbbenetes ajánlat, azonban, mielőtt döntést hozhatna, felbukkan a múltjából a régi szerelme, aki második esélyért könyörög. Vajon Becky visszavonul a biztonságos csigaházába, vagy a kalandot, Görögországot és Küroszt választja?
7. Mi történne, ha egy introvertált egy évig extrovertáltként élne?
Jessica Pan könyve, a Bocs, hogy késtem, igazából nem is akartam eljönni egy különleges kísérletet mutat be: mi történne, ha egy félénk introvertált egy évig úgy élne, mint egy társaságkedvelő extrovertált? Miután munkanélküliként és barátok nélkül találja magát, Jessica elhatározza, hogy megváltoztatja életét.
Fogadalmat tesz, hogy egy éven át extrovertáltként fog élni, és tudatosan olyan helyzetekbe kényszeríti magát, amelyeket korábban mindenáron elkerült. Listát készít, amelyen szerepel improvizáció, külföldi utazás egyedül – többek között Budapestre – és idegenek megszólítása is a metrón, de vajon mi lesz a merész kísérlet eredménye?
8. Matthew McConaughey szerelmeslevele az élethez
Matthew McConaughey Oscar- és Golden Globe-díjas színész új könyvében ötven éves élettapasztalatát osztja meg az olvasókkal, amelyeket negyvenkét éve próbál megérteni és feldolgozni. A Brutális finomságok, szépségek, elhasalások című könyv egy őszinte és inspiráló szerelmeslevél az élethez, ami tele van személyes sikerekkel és kudarcokkal, örömökkel és bánatokkal, ámulatba ejtő pillanatokkal és felszabadító nevetésekkel. McConaughey arról ír, hogyan lehet igazságosabb, stresszmentesebb, boldogabb, és hogyan bánhat jobban másokkal és önmagával.
A kötetben McConaughey belátásai és meglátásai, ráérzései és megérzései jelennek meg, amelyek segítenek navigálni az élet kihívásai között. A szerző reméli, hogy könyve olyan lesz, mint egy „jó ízű orvosság,” ami nevetést és inspirációt hoz az olvasók életébe.
A könyv egy valóságos utazás az élet akadálypályáján, és arra bátorít, hogy higgyünk abban: még a sárga és piros lámpák is előbb-utóbb zöldre váltanak.
9. A hosszú élet titkai, ahol az emberek tovább élnek: Szardínia, Costa Rica
Dan Buettner és munkatársai világszerte felkutatták azokat a helyeket, ahol az emberek a leghosszabb és legegészségesebb életet élik. Ezeket a területeket Kék Zónáknak nevezik, és öt jól körülhatárolható helyszínen találhatóak meg: Costa Rica, Szardínia, a japán Okinava-szigetek, a kaliforniai Loma Linda és a görög Ikaria szigetén.
Buettner felismerte, hogy a hosszú élet titka nem csupán a jó génekben rejlik, hanem leginkább az életmódbeli szokásokban. Kutatásai során arra jutott, hogy néhány egyszerű, de hatékony szokás kialakítása jelentősen hozzájárulhat egy hosszabb és egészségesebb élethez. Ezek közé tartozik a családi és baráti kapcsolatok ápolása, az egészséges étrend, és a stressz kezelése.
Az On the Spot dokumentumfilmsorozat alkotói, Cseke Eszter és S. Takács András is Buettner könyvéből merítettek inspirációt tizedik évadukhoz, amelyben a hosszú élet titkait kutatták Szardíniától Costa Ricáig. Buettner munkája alapján készült könyv és filmek arra ösztönzik az olvasókat és nézőket, hogy saját életükben is alkalmazzák ezeket az egyszerű, de hatékony életviteli tanácsokat.
10. Jöttünk, láttunk, elegünk van
Anne Helen Petersen Jöttünk, láttunk, elegünk van – A fiatal felnőttek és a kiégés című könyve mélyrehatóan vizsgálja az Y generáció kiégésének jelenségét. A szerző szerint a kiégés nem csupán egyéni probléma, hanem az intézmények és a modern munkahelyek iránti bizalmatlanság, valamint a növekvő szorongás és reménytelenség következménye. A könyv társadalomtörténeti keretben elemzi, hogy hogyan alakult ki ez az állapot, és miként hat ez a mindennapi élet különböző területeire, beleértve a munkavégzést és a szülői szerepet is.
Petersen interjúkat és kutatásokat használ fel, hogy feltárja az Y generáció tagjainak tapasztalatait és érzéseit, így a könyv egy mélyreható és provokatív elemzést nyújt a kiégés kultúrájáról, ami kötelező olvasmány az Y generáció számára, valamint mindenki számára, aki meg akarja érteni ezt a generációt és környezetüket, vagy csak szimplán a kiégés folyamatát és működését.
Anne Helen Petersen munkája inspirációt nyújt mindazoknak, akik foglalkoznak a modern munkahelyi kihívásokkal és az életminőség kérdéseivel, és segít megérteni, hogyan lehet kezelni és megelőzni a kiégést az élet különböző területein.