Az Európai Bizottság vizsgálatot indított a Booking.com szállásfoglaló portált is üzemeltető Booking Holdings vállalatával szemben, amiért az fel kívánja vásárolni a svédországi székhelyű eTraveli csoport keretében működő Flugo Group Holdings repülőjegy kereső portált, amely a hírhedt GoToGate szolgáltatást is üzemelteti.
Szeptember végén úgy tűnt, hogy a hatalmas üzlet nyélbe ütéséhez megkapja az engedélyt a Booking, azonban ezt követően fordulat állt be az ügyben.
Az Európai Bizottság november 16-án nyilatkozatot adott ki a tervezett felvásárlással kapcsolatos aggályokkal kapcsolatban, amely lehetővé tenné a Booking számára, hogy megerősítse pozícióját az online utazási irodák (OTA) piacán.
„Az ügylet jelentősen csökkentheti a versenyt ezen a piacon azáltal, hogy az eTraveli repülési OTA-szolgáltatások terén végzett tevékenységeit egyesíti a Booking saját szolgáltatáscsomagjával. A Bizottság most alapos vizsgálatot fog végezni az ügylet hatásainak vizsgálatára, hogy megállapítsa, megerősítést nyertek-e a kezdeti versenyjogi aggályai”
– áll a közleményben.
A tranzakcióval kapcsolatban az EU Bizottsága azt állítja, hogy az növelheti a rivális OTA-k piacra lépésének és terjeszkedésének akadályait. Ugyanakkor korlátozhatja a versenytársak azon képességét is, hogy új ügyfeleket szerezzenek.
A Booking messze a legerősebb online utazási iroda Európában, több ezer szálloda és több millió európai között közvetít. A repülőjegy-közvetítés egyik nagy szereplőjének felvásárlásával a Booking kiterjeszti hatókörét az utazási ökoszisztéma egyéb tevékenységeire is. Tekintettel a Booking erős európai pozíciójára, gondosan meg kell vizsgálnunk, hogy ez az egyesülés tovább erősíti-e a Booking pozícióját, vagy torzítja-e a versenyt az utazási ágazat egyes részein.
– mondta Margrethe Vestager, versenypolitikáért felelős ügyvezető alelnök
Ezzel kapcsolatban a versenypolitikáért felelős Margrethe Vestager ügyvezető alelnök hozzátette, hogy a Bookingot a legjelentősebb online utazási irodának tartják Európában, hozzátéve, hogy a repülőjegy-közvetítésben jelentős szereplőnek számító eTraveli felvásárlásával a Bookign Holding más utazási tevékenységekre is kiterjeszti hatókörét.
A Booking Holding és az eTraveli OTA-szolgáltatások nyújtásával foglalkozik, szállás- és repülőjegy-szolgáltatásokra összpontosítva. Emellett a Booking a metakereső szolgáltatások (MSS) piacán is részt vesz, elsősorban a KAYAK nevű árösszehasonlító platformján keresztül.
Booking és cégei
A Booking Holdings („Booking”) az Egyesült Államokban bejegyzett, nyilvánosan jegyzett vállalat. A Booking olyan OTA-márkákat üzemeltet, mint a Booking.com, a Rentalcars, a Priceline és az Agoda. Az Európai Gazdasági Térségben a Booking főként szálláshelyek OTA-szolgáltatásainak nyújtásával foglalkozik a Booking.com márkanév alatt. A Booking korlátozott mértékben a repülési OTA-szolgáltatások nyújtásában is aktív, amelyeket az eTravelitől szerez be. Ezenfelül a Booking a KAYAK üzletágán keresztül (amely többek között a KAYAK, Momondo, Cheapflights, HotelsCombined márkákat foglalja magában) szálláshelyek, autóbérlés és repülőjegyek MSS-szolgáltatását is végzi. Ezen túlmenően a Booking kereskedelmi kapcsolt programokon keresztül hozzáférést biztosít az OTA szállásfunkcióihoz egyes olyan rivális OTA-k számára, amelyek nem rendelkeznek ilyen szolgáltatások nyújtására alkalmas képességekkel.
eTraveli és cégei
Az eTraveli egy svédországi székhelyű vállalat, amely Gotogate, My Trip, Seat24 és SuperSaver márkáin keresztül OTA-t működtet. Az eTraveli elsősorban repülési OTA-ként tevékenykedik. Az eTraveli rendelkezik egy elsősorban Svédországban működő, Flygresor márkanév alatt működtetett repülési MSS-üzlettel, amelyet az eladók most megtartanak, ezért nem tartozik az ügylet hatálya alá.
A Bizottság szerint a tervezett ügyletet ez év október 10-én jelentették be a hatóságnak. A Booking azonban a kezdeti vizsgálat során nem oszlatte el az aggályokat. Ennek eredményeképpen az EU-bizottságnak most 90 munkanapja, azaz jövő év március 31-ig van határideje arra, hogy döntést hozzon az ügyben.
Az Európai Bizottság feladata, hogy értékelje a bizonyos méret feletti forgalmú vállalatokat érintő gazdasági összefonódásokat és felvásárlásokat, és leállítsa azokat az összefonódásokat, amelyek jelentősen akadályoznák a hatékony versenyt az Európai Gazdasági Térségben (EGT) vagy annak bármely jelentős részén.
A hatóság jelezte, hogy, a legtöbb fúzió esetében a bejelentést követő rutinellenőrzés után engedélyezik is az ügyletet. A hatóságnak 25 napja van arra, hogy eldöntse, megadja-e a jóváhagyást, vagy mélyreható vizsgálatot indít. A Booking és az eTraveli esetében utóbbi megindítása mellett döntöttek, így az ügylet kimenetele egyelőre kérdéses.