Bulgária változatos tájakkal, gazdag történelemmel és színes kultúrával rendelkező ország, amely tele van természeti szépséggel, amik egészen az ősi időkre repítik vissza az utazókat. A festői hegyeknek otthont adó balkáni ország a magas sziklás csúcsokkal, a hatalmas nemzeti parkokkal, ahol a veszélyeztetett állatok vadon kóborolnak, és a Fekete-tengert körülölelő homokos strandokkal, valamint a szovjet uralom emlékeivel felfedezésre csábít. Vessünk most egy pillantást Bulgária legnépszerűbb turisztikai látványosságaira.
Alekszandr Nyevszkij Székesegyház Bulgária fővárosában
A látnivalók sorát rögtön a fővárossal nyitjuk, Szófia szívében áll ugyanis Bulgária ikonikus szimbóluma, az Alekszandr Nyevszkij Székesegyház. A város lakossága által fizetett, 1882 és 1912 között épült katedrálist annak a 200 000 orosz katona tiszteletére építették, akik az orosz-török háborúban vesztették életüket Bulgária oszmánok uralma alóli felszabadításáért.
Krushuna vízesés
Krushuna falu közelében található a Krushuna-vízesés, amely egy buja erdőben rejtőzik, megannyi karszt sziklaképződmény között. A vízesések közül a legmagasabb 20 méter magas, ahol a türkizkék víz kisebb vízesésekre szakad, és mészkődarabokon zuhog alá, medencéket és furcsa íveket képezve a sziklában.
Devetashka barlang
A Krushuna-vízeséstől mindössze 16 km-re található a Devetashka barlang. Ez egy évezredek alatt kialakult barlang, ami már a korai Kőkorszakban emberek által lakott volt. A barlangba egy 35 méter széles és kb. 30 méter magas bejáraton keresztül juthatunk be, ahol egy olyan hatalmas csarnokba érkezünk, ami helyenként a 100 méteres belmagasságot is eléri, és kb. 2400 négyzetméter területű. A barlang számos víznyelőnek, egy föld alatti folyónak, denevéreknek, hüllőknek, kétéltűknek, és nyolcvannál is több madárfajnak ad otthont.
Plovdivi római színház
Plovdiv óvárosának központjában van a világ egyik legjobb állapotában megmaradt ókori színháza, amit egy földcsuszamlás következtében csak a XX. században fedezték fel, és állítottak helyre. A helyszín fontos szerepet kapott az ősi közösségekben: itt zajlottak a színházi előadások és a fergeteges gladiátorviadalok is. Magát a színházat ma is opera és zenei előadásokra használják. Érdemes végigsétálni a város régi, macskaköves utcáin, majd felmenni az ókori színházig, leülni a lejtős üléssorok között, és élvezni a csendet.
Rilai kolostor ami máig betölti eredeti funkcióját
Délnyugat-Bulgáriában, a Rila-hegységben található a bolgár ortodox egyház legszentebb kegyhelye, a rilai kolostor. A bolgárok védőszentje, Rilai Szent János ezen a környéken vonult remeteségbe, majd halála után a követői kolostort építettek emlékére. A rilai kolostort 1976-ban nemzeti történeti emlékhellyé nyilvánították, majd 1983-ban az UNESCO világörökség-listájára is felkerült. A Bulgária Jeruzsálemének is nevezett kolostor az ország legnagyobb kolostora, és lenyűgöző vallási ikonográfiának ad otthont, beleértve a falfestményeket, faragványokat és történelmi tárgyakat is. Az ősi kolostor mai napig működik, és körülbelül 60 szerzetesnek ad otthont, akik a kolostor békéjében élnek, és dolgoznak. A kolostor falainak feltűnő külső csíkozása, a finoman ívelt boltívek, és a kupolás tetők szépen kiemelik a kolostort a fákkal borított hegyvidéki környezetből.
Pirin Nemzeti Park
Több, mint 70 gleccsertónak, régi erdőknek és csaknem 3000 méter magas hegyeknek ad otthont a Pirin Nemzeti Park. A Nemzeti Park biztonságos menedéket nyújt számos ritka faj számára, a hegyoldalak lejtőin pedig olyan állatok kószálnak, mint barnamedvék, vaddisznók, szürke farkasok vagy éppen sakálok. A Nemzeti Park ösvényei remek túraútvonalakat kínálnak, amiken gyalog vagy kerékpárral is végigmehetünk, az itt található kunyhókban pedig akár biztonsággal éjszakázhatunk is.
Spabook-tipp: ha ellátogatunk a Pirin Nemzeti Parkba, érdemes megkeresni a Banderitsa menedékhely közelében található csaknem 30 méter magas baikushevi fenyőt, ami felfedezőjéről, Kosztadin Baikusev erdőőrről kapta nevét, és ami hozzávetőlegesen 1350 éves korával a világ egyik legrégebbi fájának számít.
Bulgáriában a gyönyörű azt jelenti Kaliakra
Képzeletbeli térképünkön végre megérkeztünk a Fekete-tenger bulgáriai partvidékére, annak is szinte a legészakibb pontjához. Ez a természetvédelmi területté nyilvánított hely a Kaliakra-fok, amely nagyjából 70 méter magasan tornyosul a tenger felé. A Kaliakra elnevezés görög eredetű, jelentése „gyönyörű fok”, amit a mészkő adta vörös színének köszönhet ez a csaknem 2 km hosszan a tengerbe nyúló sziklafal. A félsziget nevéhez persze több legenda is fűződik, az egyik szerint a kegyetlen oszmán hódítók elől 40 szűz lány – hajukat egymással összekötve – együtt ugrott innen a tengerbe, akik közül az egyiket Kaliakrának hívták, a sziklák pedig az ő, és a többi leány vérétől vöröslenek.
Balcsik Palota a román fennhatóság hagyatéka
A Balcsik Palota 1926 és 1937 között, román fennhatóság alatt épült, Mária román királyné kérésére, aki nyári rezidenciának szánta az épületegyüttest. A palota olasz, az azt körülvevő park pedig svájci mérnökök munkáját dicséri. A parkban 1955-ben létesítettek botanikus kertet, ami ma hivatalosan a Bolgár Tudományos Akadémia gondozásában áll, és ami 65 000 m² területen 2000 különböző növényt számlál. Ha valaki ellátogat ide, biztos, hogy páratlan élményben lesz része, a kertből ugyanis csodálatos panoráma nyílik a tengerre.
Neszebar a Fekete-tenger gyöngyszeme
Neszebar egy félszigeten fekvő városka, ami 1983-ban az UNESCO Világörökség listájára is felkerült, és amit gyakran, okkal neveznek Bulgária Dubrovnikának. Valódi óvárosi hangulattal és megszámlálhatatlan történelmi emlékkel fogad minket a város, amit egy földnyelv köt össze a szárazfölddel – hogy ezt a hidat a természet, vagy emberi kéz alkotta, talán már sosem tudjuk meg. A város falain belül római és bizánci időkbe repülhetünk vissza, a rengeteg műemléket pedig romantikus, szűk sikátorokon keresztülhaladva lehet felfedezni. Neszebar nem csak a történelmi emlékek „gyűjtőhelye”: a világon itt a legnagyobb az egy főre jutó vallási épületek száma. Negyvennél is több, és a történelem egymást követő korszakaiban épült templom található itt – igaz némelyiknek csak a romjai, de van, amelyik egészen jó állapotban maradt fenn az utókor számára. Az óváros mellett természetesen kiépült az újváros is, ahol modern kávézók, bárok és éttermek várják a szórakozni vágyókat.
Spabook-tipp: az óváros területe autómentes övezet, ami alapvetően üdvözlendő, ám ha a város ezen részén foglal valaki szállást, és autóval érkezik, az számoljon azzal, hogy csak külön engedéllyel közelítheti meg a szállását, és a távozás pillanatáig nem is használhatja ismét a járművét.
Aquae Calidae, egy gyógyfürdő emlékei és újjászületése
Az utolsó, és szinte kötelező megállónk a Burgasz városától 20 km-re található, nimfák által őrzött gyógyfürdő, az Aquae Calidae. Ez az egyik legrégebbi bolgár gyógyfürdő, ami évezredes történelmet mutat be, hiszen láthatóak itt Thermopolis ősi városának romjai, valamint a Kr.u. I. században épült, és az akkori kornak megfelelően rekonstruált meleg és hidegvizes medencék, illetve Szulejmán helyreállított fürdője is. A valós fürdőzésre alkalmas Aqua Centrumot 2022 októberében nyitották meg, ami az Aquae Calidae területén, annak részeként működik. Található itt egy 36 fokos gyógyvizes medence, és egy szintén 36 fokos kisebb gyermekmedence, valamint szauna, hidegvizes merülőmedence és gőzfürdő is.
Bulgária szállások kiválasztásában, utazásszervezésben örömmel segít megbízható partnerünk, a Schuster Travel. A turizmus világának alapos és minőségi híreiért iratkozz fel hírlevelünkre, és csatlakozz csoportunkhoz!