A Közép-Európai Club Pannonia Közhasznú Egyesület (KEP) 2022. november 30-án online rendezte meg az éves nagyrendezvényét. A 15. Társadalmi Párbeszéd Fórum résztvevői a mindenkit érintő, a turizmust különösen sújtó és jelen gazdasági és háborús helyzetben nagy érdeklődésre számot tartó energetikai témakört tárgyalták meg.
Megnyitó beszédében Prof. Dr. Kovács Árpád, a KEP elnöke arra utalt, hogy ezeknek az évente megrendezett találkozóknak egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy a gondolkodó értelmiségiek fórumává vált.
Az idei eseményen rendkívül információ és gondolatgazdag prezentációban tájékoztatták a résztvevőket a rövid és középtávú energiapiaci helyzetről. Az előadók (Dr. Felsmann Balázs, a Magyar Energiakereskedők Szövetsége elnöke, Gilyán György a Kelet-Európai Üzleti Klub vezetője, volt államtitkár, nagykövet) igen plasztikus módon mutatták be a földgáz, kisebb arányban a kőolaj, illetve ezek következményeként a villamos energia áraknak a COVID világjárványt követő robbanásszerű emelkedését. És különösen az európai energiapiacon a források, valamint a felhasználás tekintetében az ezáltal beindult strukturális változások fő komponenseit.
A KEP fontosnak tartja kiemelni, hogy ezek között a legfontosabb okok meglátásuk szerint:
- egyfelől az elmúlt évtizedben a fosszilis energiahordozók és a nyersanyagok kitermelésének fenntartására, fejlesztésére irányuló beruházások relatív elmaradása,
- s emiatt keletkezett relatív hiányhelyzetek kialakulása,
- másfelől a COVID alatt a nemzetközi érték és ellátási láncok zavarai,
- valamint harmadrészt a nemzetközi szállítmányozás és fuvarozás költségeinek ugrásszerű emelkedése.
A COVID utáni termelés-visszapattanás felnagyította ezek hatásait, mindenekelőtt rendkívüli mértékű áremelkedést, az infláció megugrását, a GDP növekedés mérséklődését, sőt egyes országokban már a recesszióba fordulást idéztek elő. Kiegészítőleg megemlíthető, hogy az USA, az EU és az Orosz Föderáció közötti gazdasági szankciós-csata tovább torzította ezeket a nemzetközi piaci folyamatokat.
Rendkívül pozitív továbbá, hogy az energia világpiacon, különösen Európában kibontakozó turbulenciák meghaladását aktív, következetes és kreatív klíma politikai intézkedésekkel, a megújuló energiaforrások használatának kitüntetett ösztönzésével kell elősegíteni.
A jelenlegi nemzetközi földgáz és energia piac az egyik fontos csatatér a globális gazdasági és politikai küzdelemben.
Ami az aktuális hazai kormányzati teendőket illeti: az alapvető energiahordozók importjának várható vagy váratlan leállása esetére a lakossági és a kisvállalti fogyasztók felkészítését is időszerűnek látszik megszervezni felhasználva ehhez a tömegtájékoztatásban, a közoktatásban és a közösségi médiában meglévő lehetőségeket.
Az előadásokat élénk vita követte, ami hozzájárult ahhoz, hogy a konferencia résztvevői számos információval gazdagabban térjenek haza.