Az Amadeus kibővítette stratégiai partnerségét az Expedia Grouppal, és az utazási technológia innovátora a New Distribution Capability (NDC) technológia bevezetését tervezi a vezető globális online utazási iroda számára. Ez a többéves megállapodás megerősíti az Amadeus elkötelezettségét, hogy felgyorsítsa az iparág fejlődését a modern, továbbfejlesztett online értékesítés felé, és segítse az utazási ökoszisztémát abban, hogy olyan értéket nyújtson, amely támogatja mind az iparág növekedését, mind a jobb utazási élményt.
Az Amadeus NDC-technológia bevezetése az Expedia csoportnál új lehetőségeket nyit a légitársaságok mellett a szállodák, autóbérlők és egyéb utazási szolgáltatók számára is
Az NDC lehetővé teszi a légitársaságok számára, hogy a legújabb értékesítési-technikák segítségével könnyedén összeállítsák és testre szabják az ajánlatokat, valamint hatékonyan bemutassák és terjesszék azokat oly módon, hogy gazdagítsák és javítsák a vásárlási élményt az olyan utazási szolgáltatók, mint az Expedia Group és ügyfelei számára.
Sam Abdou, az Amadeus globális értékesítési alelnöke a légitársasági informatika, a disztribúció és a globális online utazási irodák területén, elmondta: „Az Amadeus eltökélt szándéka, hogy minden érdekelt fél számára lehetővé tegye az NDC-ben rejlő lehetőségek maximális kihasználását, és az egyik legnagyobb online utazási irodai partnerünk bevonása ezt jól példázza. A légitársaságokkal és az utazásértékesítőkkel fenntartott kapcsolatainkra építve erős pozícióban vagyunk ahhoz, hogy az NDC-vel kapcsolatos iparágak közötti együttműködést elősegítsük, ami mindenhol az utazók javát szolgálja”.”
Mi az az NDC technológia?
Az NDC nem egy szoftver vagy adatbázis, hanem az NDC egy XML protokollon alapuló adatcsere protokoll.
A New Distribution Capability vagy NDC lényegében egy XML-alapú kommunikációs szabvány, amelyet a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) hozott létre annak érdekében, hogy a légitársaságok úgy nevezett „rich-content” tartalmakat és kiegészítő szolgáltatásokat juttassanak el közvetlenül az online utazási irodákhoz (OTA-k), utazásszervező cégekhez (TMC-k) és más repülőjegy viszonteladókhoz egy sor utazási API-n keresztül. A cél a régi, ma már 45 éves(!) EDIFACT (Electronic Data Interchange for Administration, Commerce, and Transport) protokoll felváltása, amely az 1980-as évek óta létezik.
Hozzáteszem, hogy az XML is 25 éves technológia, az NDC-t pedig 2012-ben mutatták be és 2015 óta kezdték először használni, ami jól mutatja, hogy milyen robosztus, évtizedes informatikai megoldásokon, illetve rendszereken csücsülnek az online szolgáltatók, ha a légitársaságok jelentős része még csak most -10 év után- tér majd át erre. Így talán jobban megértjük azt is, hogy az ilyen robosztus rendszereken végzett bármilyen változtatás és fejlesztés mekkora kockázatokkal jár, hogy a Booking botrány és az online szállásportál mai napig fennálló elszámolási nehézségei miért okoztak globális galibát és miért nem tudták még 100%-ig megoldani lassan 1 év után sem a hibákat!
Az Expedia NDC fejlesztése erős lépés a versenyben és hat a teljes utazási piacra
Az NDC nem az egész utazási ágazatra kiterjedő szabvány (eddig!). Jelenleg az NDC csak a légi utazások esetében működik, és nem terjed ki a szállodákra vagy az autóbérlésre. „A légitársaság-központúság megtartása nagy hiba” – osztja meg Ann Cederhall, utazási technológiai stratéga és oktató. „Ha más termékeket is el akarsz adni, akkor beszélned kell az iparág azon szereplőivel, akik ezeket a termékeket kínálják, és valóban API-központúvá kell válnod. Az IATA One Order koncepciója arra törekszik, hogy a szabvány több terméket is magában foglaljon”.”
Az Expedia húzása kiterjeszti ezt a megoldást és a Booking úgynevezett „Connected Trip” törekvésével párhuzamosan hajt a vezető szerepre, amelyben a turisták online foglalásait a legjobban, legkényelmesebben, legnagyobb profittal tudja kiszolgálni.
Kulcsfontosságú a rich content, azaz értéknövelt tartalom a turizmusban
Az értéknövelt tartalmak (rich media, vagy rich content) olyan interaktív, dinamikus, vizuális hirdetések, amelyek szöveget, videókat, képeket, hanganyagokat is tartalmazhatnak. Az értéknövelt tartalmak fő célja, hogy kitűnjenek a többi, közönséges hirdetési anyag közül.
Az NDC technológia előnyei
Az NDC számos előnnyel jár az összes érintett fél – légitársaságok, utazási viszonteladók és végfelhasználók – számára.
Gazdag vásárlói élmény. A mára már 45 éves EDIFACT használatával a légitársaságok csak korlátozott információkat terjeszthetnek a járatokról. Például nem forgalmazhatnak kiegészítő szolgáltatásokat harmadik féltől származó szállítókon keresztül. Ez pénzügyi veszteségeket eredményez, mivel a kiegészítő szolgáltatások a légitársaságok fő nyereségforrását jelentik.
Az NDC lehetővé teszi a légitársaságok számára, hogy értékesítsék a kiegészítő szolgáltatásaikat is:
- extra poggyászokat,
- extra lábteret,
- a fedélzeti WiFi-t és a szórakoztatást,
- előre megrendelt ételeket,
- az indulás napján történő változtatásokat és átsorolásokat,
- szén-dioxid-kompenzáció és még sok más.
Emellett az NDC lehetővé teszi a légitársaságok számára, hogy a forgalmazók számára fényképeket, részletes termékleírásokat, promóciós üzeneteket, átfogó ülőhelytérképeket, az árakkal kapcsolatos részleteket és más típusú repülési tartalmakat biztosítsanak. A viszonteladók pedig ezáltal lehetővé tehetik az ügyfelek számára, hogy helyet válasszanak, különböző fizetési módokat használjanak, és hűségprogramok mérföldjeit vagy pontjait alkalmazzák.
Csökkentett függőség a régebbi rendszerektől. A legtöbb légitársaság a régebbi PSS-ekre támaszkodik, amelyek gyenge teljesítményűek lehetnek, és számos egyéb korlátozással rendelkeznek, mivel a PSS-szolgáltatók valóban lemaradtak a modernizációban. Egy NDC-technológiát használó motor az örökölt rendszereken kívül működik, és lehetővé teszi a PSS-adatbázisokból származó információk bemutatását a légitársaságok privát interfészein keresztül.
Az NDC személyre szabott ajánlatok készítését teszi lehetővé
Az NDC-adatáramlás lehetővé teszi a légitársaságok számára az ügyfélélmény személyre szabását. A GDS-ek, OTA-k, TMC-k és más forgalmazók pedig felhatalmazást kapnak arra, hogy ezeket a személyre szabott ajánlatokat eljuttassák a végfelhasználókhoz, azaz az utazókhoz.
Rugalmas, valós idejű jegyárképzés, dinamikus árazás
Jelenleg a legtöbb légitársaság az Airline Tariff Publishing Company-n (ATPCO) keresztül teszi közzé tarifáit, amely az árképzési adatok fő forrása lett. Ez a légitársaságok bevételkezelő csapatai és a forgalmazók között helyezkedik el, és nem teszi lehetővé az áraknak a változó kereslethez való gyors hozzáigazítását. Az NDC lehetővé teszi a légitársaságok számára a dinamikus árképzés bevezetését – vagy a viteldíjak valós idejű testre szabását az aktuális piaci helyzet és az utasprofil alapján.
Az NDC ezzel együtt sem a modern kiskereskedelem szinonimája. Nem azonos a dinamikus árazással, a személyre szabással és az e-kereskedelem egyéb legjobb gyakorlataival sem. NDC-vel vagy anélkül is lehet kiskereskedelmet folytatni. Az NDC csak eszközként szolgál a légitársasági értékesítés modernizálásához.
„A régi időkben csak úgy lehetett váróterembe jutni, ha valaki business osztályú jegyet vett, vagy elérte az arany tagsági szintet” … „De hirtelen megváltoztak a játékszabályok… És a fapados légitársaságok voltak az elsők, akik a szolgáltatásokat és a termékeket szétválasztották, lehetővé téve számomra, hogy lounge-hozzáférést és sok más terméket vásároljak. Az NDC az egyik mozgatórugója a változásnak, hogy a légitársaságok eladhassák ezt a csomagolatlan tartalmat.”
– jegyzi meg Ann Cederhall.
Az NDC nem a közvetlen értékesítésről és a közvetítők kihagyásáról, vagy a költségek csökkentéséről szól.
„Gyakran halljuk a légitársaságoktól, hogy szerintük az NDC csökkenti az elosztási költségeket, de soha nem ez volt az oka annak, hogy bevezették” … „Emellett az NDC soha nem is a közvetlen értékesítés növelésére irányult. Az NDC fő célja, hogy a légitársaságok a közvetett csatornákon keresztül testre szabhassák és bemutathassák a termékkínálatukat, ahogyan azt már a honlapjaikon is teszik”.”
– tisztázza Esther Samtlebe, a Lufthansa Consulting vezető tanácsadója.