Több mint 300 fős szakmai közönség előtt a Linz Arena rendezvénytermében egész estét betöltő showműsor keretében prezentálták a közel egyéves összegző munka eredményeként elkészült felső-ausztriai turizmusstratégiát. A közel 700 fő részvételével megvalósult mélyinterjúk, elemzések és friss piackutatások eredményeit tartalmazó, valamint az ENSZ fenntarthatósági célkitűzéseihez (SDG) egyaránt igazodó „Turizmus. Jövő. Felső-Ausztria.” címet viselő dokumentum 2030-ig szab irányt Ausztria „legautentikusabb, legeredetibb és leginnovatívabb” tartományában a „szabadidő- és üdülő-gazdaság” szektor számára.
„Turizmus. Jövő. Felső-Ausztria.”
A 2023. november 20-án frissen prezentált stratégia szakít az eddig készült hasonló dokumentumok turista-centrikusságával. A hétéves horizontot felölelő stratégia fókuszában a helyben élők, az ágazatban dolgozók és a tartományba látogatók közötti értékteremtő összhang megteremtése a cél. Az egyik legfontosabb indikátora e célok elérésének és a sikerességének a „turizmus társadalmi elfogadottsági” -index, amely kiinduló értéke 100-as skálán mérve jelenleg 78 százalék. Cél, hogy ez az érték tovább emelkedjen. A stratégia négy pilléren nyugszik, úgymint
- Társadalmi és szociális aspektusokat, valamint a klímaváltozás következményeit is figyelembe vevő fenntartható termékfejlesztés megvalósítása, amely 365 napos élménytérséggé alakítja át Felső-Ausztriát.
- A munkaerő dinamika és lojalitás javítása érdekében komoly fejlesztő-, képző és munkaerő megtartó projektek indítása.
- Korszerű, a termékekre reflektáló élményígéreteteket megkomponáló brand-koncepció kialakítása.
- A szervezeti hatékonyság növelése érdekében a korábbi 45 térségi TDM-szervezet munkáját 19 szervezetbe integrálják.
A pillérek közötti összehangot horizontális elvként a fenntarthatóság és a digitalizáció biztosítják
A turisztikai termékfejlesztési irányoknál külön csoportot képeznek az egészségturisztikai szolgáltatások, a kerékpárturizmus, a slow travel fogalom kérő tömöríthető szolgáltatások, valamint helyiek és a látogatók közötti találkozásokat, elmélyült interakciókat elősegítő „rezonancia-turizmus”.
A tradíció, hagyományok és a társadalmi étékek, valamint az innováció és digitalizáció hajtóerejének összekapcsolása ugyancsak hangsúlyos eleme az újturizmus világába vezető stratégiának.
„Célunk, hogy a helyben élők és a hozzánk látogatók egyaránt meg- és felismerjék, hogy FELSŐ-Ausztriában FELSŐ fokon művelik az újturizmust”
– hangoztatta beszédében a Markus Achleitner a tartomány turisztikai tanácsnoka.