Növekszik a magyar vendéglátóhelyek forgalma 2024-ben

by Kassay Tamás

A Magyar Távirati Iroda (MTI) által közzétett legfrissebb statisztikák szerint a magyar vendéglátóhelyek forgalma dinamikusan növekedett 2024 júniusában, elérve a 219 milliárd forintot. Ez az adat jelentős, 16,5%-os emelkedést mutat az előző évek júniusához képest, jelezve a szektor erősödését, ugyanakkor az infláció csökkenti a reálértéket, a bérköltségek növekedése pedig a jövedelmezőséget.

A grafikon jól érzékelteti a vendéglátóiparban tapasztalható szezonális ingadozásokat. A 2022-es év nyári hónapokban jól kirajzolódik egy markáns emelkedés, amelyet csökkenés követett az ősz folyamán. Az év vége felé és a 2023-as év elején az ágazat forgalma ismét visszaesett, azonban a tavasz beköszöntével újabb növekedés indult el.

2023 nyarán a vendéglátóhelyek forgalma ismét csúcsot döntött, különösen augusztusban, amikor a forgalom megközelítette 229 milliárd forintot. A nyári időszakot követően ismét szezonális visszaesés volt megfigyelhető, azonban a 2023-as év végétől kezdve folyamatos növekedés indult el, amely 2024 júniusában 219 milliárd forinting erősödött. A cikk az ajánló alatt folytatódik.

A vendéglátóipar árbevételének infláció feletti növekedése pozitív jele annak, hogy a szektor sikeresen alkalmazkodott a korábbi évek kihívásaihoz, és képes volt visszanyerni a stabilitását. A nyári időszak további növekedést hozhat, különösen, ha a kedvező időjárás és a turistaforgalom továbbra is erős marad.

Nem szabad ugyanakkor megfeledkeznünk a regionális, lokációs különbségekről, a számok összessége nem jelenti azt, hogy egyes területek, vagy a vendéglátás egyes szegmensei ne szembesülnének nagy kihívásokkal.

A vendéglátóhelyek forgalma jelentős növekedést mutat Magyarországon 2024 júniusában, de az infláció csökkenti a reálértéket

A turizmus világának inspiráló híreiért csatlakozz csoportunkhoz, kövess Instán és TikTok-on is, iratkozz fel hírlevelünkre!

A KSH adatai alapján Magyarországon az infláció az elmúlt években jelentős ingadozásokat mutatott. 2022-ben az infláció mértéke 14,5% volt, amely 2023-ban tovább nőtt, elérve a 17,6%-ot. Azonban 2024 első felében az inflációs nyomás csökkent, és 3,8%-ra mérséklődött. Bár a vendéglátóipar nominális forgalma növekedett, az infláció hatására a reálértékű növekedés sokkal visszafogottabb volt.

Ez azt jelenti, hogy míg a forgalom abszolút értékben növekedett, a vásárlóerő csökkenése és az árak emelkedése miatt a vendéglátóhelyek tényleges bevételei reálértéken nem nőttek olyan mértékben, mint ahogyan azt a nominális adatok sugallhatják. Az infláció csökkenti a fogyasztók rendelkezésre álló jövedelmét, ami befolyásolhatja a vendéglátóipar teljesítményét.

Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. Elfogadom Bővebben