A legjobb nemzetközi desztinációk közé választotta Tokajt a Turisztikai Világszervezet (UNWTO) A Best Tourism Villages of 2023-díjat 260 település közül 29 ország 54 kisvárosa, illetve falva nyerte el.
A UNWTO által 2021-ben elindított kezdeményezés olyan vidéki úti célokat ismer el, amelyek kiemelkedő turisztikai fejlesztéseik mellett is hangsúlyt helyeznek a helyi értékek és termékek megőrzésére és népszerűsítésére, valamint gondot fordítanak a gazdasági, társadalmi és környezeti fenntarthatóság megőrzésére is.
„Óriási megtiszteltetés ez az elismerés Tokajnak és a borvidéknek. A díj visszaigazolja azt a kitartó munkát, amit évek óta végzünk. Fontos, hogy Tokaj egyfajta minőséget is jelentsen azok számára, akik úgy döntenek, hogy úti céljuknak minket választanak. A városban és a borvidéken is olyan, a Magyar Kormány által támogatott fejlesztések valósultak meg, illetve vannak folyamatban, amelyek segítik azt, hogy Tokaj valóban a világ élvonalába tartozhasson. Büszkén fogjuk viselni a világszervezet rangos díját”
− emelte ki Posta György, Tokaj polgármestere az október 19-én Szamarkandban, Üzbegisztánban tartott ünnepélyes díjátadó kapcsán. – közölte az MTÜ.
A díjjal járó címet Tokaj minden hazai és nemzetközi reklámjában feltüntetheti, ez pedig hozzájárulhat ahhoz, hogy a korábbiaknál is több turista érkezzen a településre, felfedezni természeti szépségeit, értékes kulturális kincseit, széles bor- és gasztronómiai kínálatát, megélhetést biztosítva ezzel több száz családnak.
„A turizmus hatalmas erő lehet a befogadás, a helyi közösségek megerősítése és az előnyök régiók közötti elosztása érdekében” „Ez a kezdeményezés olyan falvakat ismer el, amelyek a turizmust a fejlődésük és jólétük katalizátoraként hasznosították.”
– mondta Zurab Pololikashvili, az UNWTO főtitkára.
A korábbi évekhez hasonlóan a falvakat (kisvárosokat) 9 kulcsfontosságú szempont szerint értékelik
A 2021-ben indított Best Tourism Villages by UNWTO kezdeményezés az UNWTO Turizmus a vidékfejlesztésért programjának része. A program a vidéki területek fejlődésének és befogadásának előmozdításán, az elnéptelenedés elleni küzdelemen, az innováció és az értéklánc-integráció előmozdításán a turizmuson keresztül, valamint a fenntartható gyakorlatok ösztönzésén dolgozik.
- Kulturális és természeti erőforrások
- A kulturális erőforrások előmozdítása és megőrzése
- Gazdasági fenntarthatóság
- Társadalmi fenntarthatóság
- Környezeti fenntarthatóság
- Turizmusfejlesztés és értéklánc-integráció
- Irányítás és a turizmus prioritásainak meghatározása
- Infrastruktúra és összekapcsolhatóság
- Egészségügy, biztonság és védelem
A Best Tourism Village kezdeményezés 3 pillérből áll:
- Best Tourism Villages by UNWTO: Elismeri a kiemelkedő vidéki turisztikai célpontokat, amelyek elismert kulturális és természeti értékekkel, a közösségi értékek megőrzése iránti elkötelezettséggel, valamint az innováció és a fenntarthatóság iránti egyértelmű elkötelezettséggel rendelkeznek gazdasági, társadalmi és környezeti dimenziókban.
- Best Tourism Villages by UNWTO Upgrade Programme: Támogatja a falvakat az elismerési kritériumoknak való megfeleléshez vezető úton, segít az értékelés során hiányosságként azonosított területeken.
- A legjobb turisztikai falvak hálózata: A tagok közötti tapasztalat- és jó gyakorlatok, tanulási lehetőségek és lehetőségek cseréjének terepe, amely nyitott a turizmusnak mint a vidékfejlesztés hajtóerejének előmozdításában részt vevő szakértők, valamint a köz- és magánszektorbeli partnerek hozzájárulása előtt.
A hálózat minden évben bővül, és célja, hogy a legnagyobb globális vidéki hálózattá váljon: a 74 új tag mostani bejelentésével már 190 falu/kisváros tartozik ehhez a különleges hálózathoz.
A Best Tourism Villages of 2023 díjazottjai
- Al Sela, Jordánia
- Barrancas, Chile
- Biei, Japán
- Caleta Tortel, Chile
- Cantavieja, Spanyolország
- Chacas, Peru
- Chavín de Huantar, Peru
- Dahshour, Egyiptom
- Dhordo, India
- Dongbaek, Koreai Köztársaság
- Douma, Libanon
- Ericeira, Portugália
- Filandia, Kolumbia
- Hakuba, Japán
- Higueras, Mexikó
- Huangling, Kína
- Jalpa de Cánovas, Mexikó
- Kandovan, Irán
- La Carolina, Argentína
- Lephis Village, Etiópia
- Lerici, Olaszország
- Manteigas, Portugália
- Morcote, Svájc
- Mosan, Koreai Köztársaság
- Oku-Matsushima, Japán
- Omitlán de Juárez, Mexikó
- Oñati, Spanyolország
- Ordino, Andorra
- Oyacachi, Ecuador
- Paucartambo, Peru
- Penglipuran, Indonézia
- Pisco Elqui, Chile
- Pozuzo, Peru
- Saint-Ursanne, Svájc
- Saty, Kazahsztán
- Schladming, Ausztria
- Sehwa, Koreai Köztársaság
- Sentob, Üzbegisztán
- Shirakawa, Japán
- Sigüenza, Spanyolország
- Şirince, Törökország
- Siwa, Egyiptom
- Slunj, Horvátország
- Sortelha, Portugália
- St. Anton am Arlberg, Ausztria
- Tân Hoá, Vietnám
- Taquile, Peru
- Tokaj, Magyarország
- Văleni, Moldova
- Vila da Madalena, Portugália
- Xiajiang, Kína
- Zapatoca, Kolumbia
- Zhagana, Kína
- Zhujiawan, Kína
A következő falvakat választották ki a korszerűsítési programban való idei részvételre:
- Asuka, Japán
- Baños de Montemayor, Spanyolország
- Bilebante, Indonézia
- Ciocănești, Románia
- Civita di Bagnoregio, Olaszország
- El Cisne, Ecuador
- Iza, Kolumbia
- Kale Üçağız, Törökország
- Kemaliye, Törökország
- Kfar Masaryk, Izrael
- Madla, India
- Ounagha, Marokkó
- Pela, Indonézia
- Puerto Octay, Chile
- Sabbioneta, Olaszország
- Szent Katalin, Egyiptom
- Sarhua, Peru
- Taro, Indonézia
- Vila de Frades, Portugália
- Yanque, Peru
A negyedik kiadásra vonatkozó pályázati felhívásra 2024 első hónapjaiban kerül majd sor, ami új lehetőséget teremt a vidéki célpontok számára, hogy világhírnévre tegyenek szert.
A UNWTO, vagyis az ENSZ Turisztikai Világszervezet (United Nations World Tourism Organization) a turizmus világszintű irányítását és fejlesztését célzó szervezet. Fő céljának a turizmus fenntartható fejlődésének elősegítését, valamint a turizmus pozitív hatásainak erősítését tekinti a gazdasági növekedés, a foglalkoztatás, a kultúrák közötti párbeszéd és az általános jólét terén. A Best Tourism Villages by UNWTO kezdeményezését azzal a céllal indította el a szervezet, hogy felhívja a figyelmet a turizmus vidékfejlesztésben betöltött szerepére. (Tekintettel arra, hogy a kiírás globális, a UNWTO a „falu” fogalmát kiszélesítve a 15 000 lélekszámot meg nem haladó települések számára engedélyezi a nevezést.)