Péntek éjjel rekord erősségű földrengés ráztam meg Marokkó több városát. Már 800 fölé emelkedett az elhunytak száma, rengeteg épület megrongálódott, sok összedőlt. Frissítés szeptember 10-én: sajnos már több, mint 2000 halálos áldozatot jelentettek a marokkói hatóságok.
A rabati székhelyű geológiai központ szerint a marokkói földrengés a Richter-skála szerinti 6,8-es erősségű volt, az epicentruma az ország középső részén fekvő Al-Hauz tartományban volt, Marrákestől délnyugatra.
A marokkói földrengés az alábbi településeken követelt halálos áldozatokat egy minisztériumi közlemény alapján:
- Al-Hauz,
- Azilal,
- Marrákes,
- Uarzazate,
- Sisaua és
- Tarudant tartomány.
A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján nincs magyar áldozata vagy sérültje az éjszakai földrengésnek Marokkóban – tájékoztatta Paczolay Máté külügyi szóvivő az MTI-t szombaton.
Közölte: nagykövetségünk folyamatosan veszi fel a kapcsolatot a Marokkóban élő vagy utazás céljából az országban tartózkodó magyar állampolgárokkal, megadva nekik minden lehetséges segítséget és információt. „Valamennyien jól vannak, már biztonságos helyen tartózkodnak” – fogalmazott Paczolay Máté, hozzátéve, hogy az elkövetkező időszakban továbbra is szoros kapcsolatban maradnak a marokkói külügyminisztériummal és a mentésben résztvevő hatóságokkal.
Rekord erősségű földrengés Marokkóban
A feljegyzések alapján Marokkó soha nem szenvedett még el 6,8-es erősségű földrengést. 1755-ben és 1761-ben a portugáliai Lisszabonban pusztított 8,5-9,0 erejű földrengés, amely szökőárat okozott és Marokkóban is lehetett érezni, de az ország területén eddig a legmagasabb erősség 6,3 volt 2004-ben és 2016-ban, mindkét alkalommal Al Hoceima tengerparti üdülővárosában. Az első alkalommal több mint 600 áldozatot követelt a földmozgás, ami után szigorítottak az építésügyi szabályokon, ennek köszönhetően 2016-ban mindössze 1 ember hunyt el a katasztrófában.
2019-ben Drâa-Tafilalet-ben 5,2-es erősségű rengést mértek, de szerencsére akkor komoly sérülések nélkül sikerült átvészelni, csupán néhány ház rongálódott meg.
A legpusztítóbb marokkói földrengés
1960. február 19-én Agadir városát 5,8-es erősségű földmozgás pusztította el.
12 000-15 000 ember, Agadir akkori lakosságának mintegy harmada vesztette életét, további 12 000 ember megsérült, és legalább 35 000 ember vált hajléktalanná (környező településeken élőkkel együtt). Az agadiri földrengés a marokkói történelem legpusztítóbb és leghalálosabb katasztrófája.
Együttérez a világ Marokkóval
A világ számos országának elnökei mellett részvétét fejezte ki Novák Katalin köztársasági elnök is VI. Mohammed marokkói királynak és családjának, valamint az ország népének az X (Twitter) oldalán közzétett üzenetében.
Mélyen megdöbbentettek a Marokkóból érkező pusztító hírek, ahol egy földrengés több száz embert ölt meg, és még több embert tett hajléktalanná. Őszinte részvétemet fejezem ki a Marokkói Királyi Családnak és a marokkói népnek. Gondolataim és imáim az áldozatok családjával és barátaival vannak ebben a tragikus pillanatban. Erőt kívánok a mentési munkálatokhoz, mi magyarok segítő kezet nyújtunk, amikor csak szükség van rá.
– írta a magyar köztársasági elnök.
Spabook részről szomorú szívvel gondolok most az érintettekre, családokra, sebesültekre.
A Marokkóba utazást tervezők figyelmét szeretném felhívni arra, hogy legyenek körültekintőek, a szokásosnál jobban tervezzék meg útjukat, mert a katasztrófa miatt sok minden változik és változhat. Mindenki ellenőrizze, hogy a szállás, amit lefoglalt, lakható állapotban van-e, illetve az útitervet úgy állítsa össze, hogy lehetőség szerint kerülje el a súlyosan megsérült területeket, hacsak nem tud segítséget nyújtani az ottaniaknak.
Ha bárkinek konzuli segítségre van szüksége, bizalommal vegye fel a kapcsolatot a Nagykövetséggel.
+36-80-36-80-36
Whatsapp: +36-30-36-36-111
Viber: +36-30-36-36-555
[email protected]
Konzuli védelemre itt lehet regisztrálni: https://konzinfougyseged.mfa.gov.hu/