Egy újabb ritka főemlős jött a világra a Miskolci Állatkertben, az új örvös mangábé kölyökkel már nyolcan élnek ebből a különleges fajból az állatkertben. Az apró hím egyelőre még anyukája, Elani hasán kapaszkodva tölti napjait, de hamarosan ő is nekivág a kifutónak, hogy megismerje környezetét.
Kölyök dömping és örömpillanatok a Miskolc Zoo-ban
Az utóbbi hetekben több faj végtelenül aranyos kölykeivel gazdagodott az állatkert, így most kifejezetten érdemes ellátogatni, sőt, október 31-én 17-21 óra között Halloween est is lesz! Lássuk, mik születtek mostanában:
- szürkemarha
- lisztmajmocska
- kacagójancsi
- örvös mangabé
A Miskolc Zoo látogatói most ősszel mindegyik új lakóval találkozhatnak. Az intézményben az elkövetkező időszakban különféle programokkal várják az érdeklődőket:
- 2025. október 31.: halloween est: Különleges esti látványetetések és színes programok a halloween jegyében;
- 2025. november 22-23.: adományozók napja: a Miskolci Állatkert és a Miskolci Egyesített Szociális, Egészségügyi és Gyerekjóléti Intézmény szervez közös adománygyűjtést rászoruló gyermekeknek és családjuknak;
- 2025. december 6-7.: útlevél a Mikuláshoz: állatkerti pecsétgyűjtő játék gyermekeknek, akik az út végén a Mikulással is találkozhatnak;
- 2025. december27.: állatok karácsonya: látványetetések során az állatok is megkapják karácsonyi ajándékukat.
Most összekötheted látogatásodat egy több napos kikapcsolódással az őszi színekben pompázó Bükkben, többek között ott van Lillafüred, két cseppkőbarlang, libegő, a közelben van a Miskolctapolcai Ellipsum Élményfürdő, a bobpálya, az ország leghosszabb elektromos gokartpályája, valamint kiemelkedően jó éttermek sokasága is. Itt találod a legkedvezőbb árú szállásokat.
Minden, amit az örvös mangabékról tudni kell
Az örvös mangábék Nyugat-Afrika trópusi, tengerparti erdeiben élnek, főként Ghána, Elefántcsontpart és Nigéria területén. Ezek a majmok különösen veszélyeztetettnek számítanak, az IUCN Vörös Listája szerint élőhelyük zsugorodik az erdőirtások és az orvvadászat miatt. Természetes környezetükben a populációjuk folyamatosan csökken, ezért minden újonnan született egyed fontos a faj fennmaradása szempontjából.

A mangábék vemhessége körülbelül öt és fél hónapig tart, a kölykök pedig életük első heteit az anyjuk testéhez simulva töltik. Eleinte világos arcbőrrel születnek, ami néhány hónap alatt fokozatosan sötétedik, miközben a fejük tetején megjelenik a fajra jellemző vöröses szőrkorona. Ez a „frizura” nemcsak dísz, hanem fontos szerepet játszik a társas kapcsolatokban és a faj egyedei közti vizuális kommunikációban is.
Az örvös mangábék rendkívül társas lények, csapatban élnek, és a kölykök felnevelésében nemcsak az anya, hanem a többi nőstény is részt vesz. A csoporton belüli hierarchia összetett, a tagok arckifejezésekkel, testtartással és sokféle hangjelzéssel tartják a kapcsolatot. Egyes kutatások szerint több mint húsz különböző hívóhangot használnak, attól függően, hogy figyelmeztetni, játszani vagy a társaikat hívni szeretnék.
Az első örvös mangábék 2019-ben érkeztek az állatkertbe az európai fajmegőrző tenyészprogram (EEP) keretében, és azóta több utód is született, legutóbb 2022-ben. Az új kis mangábé tehát egy olyan nemzetközi tenyészprogram része, amelynek célja, hogy megőrizze ezt a ritka főemlősfajt a jövő generációi számára.
A kis jövevény most még szorosan ragaszkodik anyjához, de néhány héten belül már önállóan is felfedező útra indul a kifutón. A látogatók így hamarosan testközelből figyelhetik meg, hogyan bontakozik ki a fajra jellemző kíváncsi, játékos természet, és talán azt is, hogyan tanulja meg a csapat bonyolult kommunikációs rendszerét.
