A Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálat idén rekordot döntött a sérülések ellátásában, ugyanis több mint 3500 esetet kezeltek a Balaton 13 településének 19 strandján – közölte a Magyar Vöröskereszt. A szolgálatot a Magyar Vöröskereszt és a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt szervezte.
A balatoni önkéntes elsősegélynyújtók munkája elengedhetetlen volt a 2024-es szezonban is
A tájékoztatás szerint a Magyar Vöröskereszt és a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt által megszervezett Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálatban idén nyáron is több mint háromszáz, 16 és 30 év közötti fiatal vett részt önkéntesként. Feladataik közé tartozott a strandokon az azonnali elsősegélynyújtás biztosítása, szükség esetén az újraélesztés folyamatának megkezdése, valamint a vízben és a parton szerzett sérülések ellátása.
Az általuk kezelt sérülések többsége kagylók és kövek okozta vágásokból, horzsolásokból, valamint rovarcsípésekből állt. Az extrém meleg időjárás miatt azonban a napégés, hőkimerülés és napszúrás esetei is gyakoribbak voltak. A fiatal segítők nem csak a kisebb sérüléseket látták el, de szükség esetén az újraélesztés folyamatát is megkezdték.
A Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálat 18. szezonja kedden zárult le.
„Már szezon közben is érzékeltük, hogy ebben az évben különösen sok alkalommal van szükség az önkénteseink professzionális segítségnyújtására. Az összesített statisztikák pedig bizonyították is: a hosszan tartó nagy meleg és a Balaton partján pihenők sokasága megnövekedett sérülésszámot is hoztak magukkal”
– foglalta össze az idei nyár tapasztalatait Kormos Ádám, a Magyar Vöröskereszt ifjúsági szakmai vezetője.
Az elmúlt 18 év során az önkéntesek összesen 55 889 sérülést láttak el a Balaton partján. Tehát, az idei 3500-as esetszám 6,3%-a az összes eddiginek, habár 1 év a 18-ból időarányosan csupán 5,5%-ot tesz ki. Ilyen magas esetszámra csaknem tíz éve, 2015 óta nem volt példa. Az idei szezon során tapasztalt sérülésszám ismét rávilágít arra, hogy milyen fontos a vízparti balesetekre való gyors és szakszerű reagálás.