Durván emelkedett a vízdíj és a csatornadíj 2024-ben, van olyan fürdő, ahol a vízdíj két és félszeresére, míg a csatornadíj háromszorosára – mondta a Magyar Fürdőszövetség főtitkára. A szolnoki Tisza Szálló négyszeresre ugró vízdíj miatt bezárni kényszerült.
Több tízmillióval drágul a vízdíj a fürdőknek, emelni kell a jegyárakat is
Balogh Zoltán főtitkár a penzcentrum.hu-nak azt mondta, hogy az új vízdíjak több 10 millió forintos pluszköltséget jelentenek a fürdők számára, ezért „hozzá kell nyúlniuk” a jegyárakhoz.
Az energiaügyi miniszter rendelete a nem lakossági felhasználók víziközmű-szolgáltatási díjának megállapításáról szól. A rendelet rögzíti az országos szinten egységes vízdíjat, illetve a csatornadíjat. Eddig ezekben óriási eltérések voltak a vízközmű szolgáltatóktól függően.
Megsokszorozódó vízdíj és csatornadíj sújtja a fürdőket
A változás azt jelenti, hogy a legtöbb üzleti felhasználó, így a fürdők számára is jelentős mértékeben emelkedett a vízdíj és a csatornadíj. A főtitkár úgy fogalmazott, hogy ezt a költségnövekményt „még fel is dolgoznák a fürdők, viszont van benne egy olyan alapdíj, ami eddig nem volt, és ez pedig bekötésenként, illetve kifolyásonként érvényes, és nem lineárisan emelkedik”.
Ez egy kisebb, közepes fürdő esetén tízmilliós nagyságrendű többletköltséget jelent, a nagy fürdők esetében pedig már inkább 100 millió ez az összeg, amiről egyelőre nem tudják, hogyan fogjuk kigazdálkodni.
Várhatóan növekedni fognak a fürdők jegyárai, igaz, nem az infláció mértékével, hanem annál kevesebbel, mert a vendégek vásárlóereje azt már nem bírná el.
A Magyar Fürdőszövetség próbált a Víziközmű Szövetséggel és az energiaügyi miniszterrel egyeztetni, de sajnos kicsi esélyét látják, hogy a fürdőágazat esetleg egyedi kedvezményeket kaphasson.
Miért kell vízdíjat fizetni, ha a fürdők többsége saját kúttal rendelkezik?
A fürdők egy része ugyan saját kúttal rendelkezik, de a vízkivétel sincs ingyen, bár ennek költségét a rendelet nem növeli meg, ugyanakkor a fürdőben felhasznált bármilyen víz csatornán keresztül távozik, tehát a csatornadíj növekedés őket is érint. Emellett az ivóvíz és a zuhanyzáshoz használt víz a víziközmű szolgáltató rendszerén érkezik sok helyen, bár nem mindenütt.
A cégek, vagy egyes fürdők még sokkal rosszabbul járhatnak és akár nagy bajba is kerülhetnek, ugyanis akár 40-szeresére is ugorhatott a víz- és csatornadíj költsége egyik hónapról a másikra. Egy kisvállalkozás számlája havi 5000-ről 192 ezer forintra, azaz évi 60 ezer forintról 2,4 millió forintra nőtt Kaposváron, felére (havi 6-ról 3 köbméterre) csökkentett fogyasztás mellett!
Ennek oka a Balogh Zoltán által is említett bekötési és kifolyási díj, amely független attól, hogy mennyi vizet fogyaszt el a felhasználó. A díjat az átfolyási átmérő függvényében határozzák meg, akkor is, ha alig használják ki a cső kapacitását. Az egyetlen megoldás a brutális költségnövekedés csökkentésére az, ha új vízigényszámítást végeztetnek el egy szaktervezővel, valamint a területileg illetékes katasztrófavédelmi igazgatóság hozzájárulását is megszerzik és 30 napnál nem régebbi dokumentumokkal kicserélik a bekötést. Természetesen az átalakítás költségei a cserét kérő vállalkozásokat terhelik.
Spabook vélemény: Évtizedes távlatban elmondható, hogy a vízdíjak nem fedezték az infrastruktúra amortizációját, a felújítási, fejlesztési költségeket, tehát a díjemelés indokolt és eddig valójában illúzióban éltünk. Ugyanakkor ismét az történik, hogy a lakosság továbbra is illúzióban marad az úgynevezett rezsicsökkentett vízdíjak miatt, és a vállalkozások hirtelen szembesülnek megugró költségekkel.
Bármennyire is indokolt a díjakat a valós költségekhez igazítani, a végrehajtás gyorsasága és egyetemlegessége számos szereplőt hoz lépéskényszerbe, egyes szereplőket pedig el is lehetetlenít. A szállodák, fürdők különösen érintettek ebben, ami a járvány miatti kiesés, majd pedig az inflációs válság után megugró költségeik után újabb váratlan tehet olyan időszakban, amikor a pénzügyi tartalékaik többségében még nem épültek újjá. Ez pedig azt jelenti, hogy a költségek növekedését nem tudják benyelni, vagy részlegesen tompítani, kénytelenek továbbhárítani a vendégek felé.
A turizmus világának inspiráló híreiért csatlakozz csoportunkhoz, kövess Instán és TikTok-on is, iratkozz fel hírlevelünkre!