Köddé vált átutalások a Wizz Air-nél

by Kassay Tamás

Az Utazómajom több olvasója arról számolt be, hogy a Wizz Air több százezer, egyik esetben millió forintos tétellel nem számol el és nem utalja vissza az összeget az utasoknak. A panaszokban közös, hogy a probléma az átutalással kifizetett összegek esetében keletkezett, valamint az is közös, hogy a Wizz Air több hónap alatt sem kezeli megnyugtatóan a panaszokat. Utazómajom emlékeztett a cikkében arra, hogy a Fogyasztóvédelem 2023 márciusában megegyezett a légitársasággal, amely  vállalásokat tett, azt ígérve, hogy javít az ügyfélszolgálatán.

A dinamikus árazás megakasztja a fizetési folyamatot

A megismert történetekből kettő olyan eset, amikor a foglalás ideje alatt megemelkedett a jegyek ára. Rettenetesen buta módon ilyenkor a rendszer nem azt írja ki, hogy megváltozott az ár, mostantól ennyibe kerül, így is kell-e? Hanem simán elutasítja a bankkártyát és elölről kell kezdeni a foglalást. Igen ám, de rutinos utazók ilyenkor gondolhatják, hogy semmi gond, akkor kártya helyett átutalással fizetünk, annak úgyis van átfutási türelmi ideje, mire beérkezik és akkor nem kell magasabb árért újrakezdeni a vásárlási folyamatot.

Az átutalás nem érkezik be a Wizz Air-hez, visszatérítésnek nyoma sincs, az utasok futnak a pénzük után

Amint ez Gergely esetéből is kiderül, jelenleg mégsem működik a dolog, ugyanis hiába utalta át azonnal a pénzt, amit le is vontak a bankszámlájáról, a visszaigazoló emailben az állt, hogy 48 órán belül utalja el az összeget. Másnap a Wizz Air telefonos ügyfélszolgálata azt közölte az utassal, hogy látják a foglalást, viszont a pénz még nem könyvelődött le. Ígéretük szerint majd 6 napon belül küldik a végleges visszaigazolást. 5. nap újabb emelt díjas telefon, ismét elmondták, hogy látják a foglalást, viszont „apró probléma” van a könyvelési rendszerükben, de minden rendben lesz. Végül törölték a teljes foglalást.

Újabb telefonálás, újabb kérdések, új javaslat a Wizz Airtől: foglalja újra a jegyeket a magasabb áron, 30 napon belül pedig visszautalják az eredeti foglalás árát. Az új repülőjegy és a régi közötti árkülönbözetet nem, mert a Wizz Air szerint az utas hibájából törlődött a jegy.

Igen ám, de a kálvária még csak ekkor kezdődött igazán, mert időközben elfogytak a jegyek az eredeti dátumra. Végül egy előnytelenebb időpontra, magasabb áron megtörtént az újrafoglalás, meglepő módon pedig pár nappal később ismét megjelentek eladó jegyek az eredeti dátumra.

Ekkor olyan történt, amit nem ajánlok senkinek, mert egész egyszerűen ilyen esetekre szerintem nagyon valószínű, hogy nincsen begyakorolt folyamat a légitársaságnál, és láthatóan még azokkal is küszködnek, amiknek rutinból kellene működniük. Szóval az utas újra telefonált nekik és megkérte az ügyfélszolgálatot, hogy tegyék át a foglalását az eredeti dátumra, mivel nem az ő hibájából kerültek törlésre jegyek, ráadásul magasabb áron is jutott hozzá másodjára. Ekkor már több, mint egy millió forintot fizetett be az újravásárlások miatt. – számol be róla az Utazómajom.

Nagy meglepetésre a légitársaság rugalmasan és kedvesen kezelte a helyzetet, arra kérték, hogy vásárolja meg harmadjára is a jegyeket, ezúttal a kívánt, eredeti dátumra és azt ígérték, hogy az előző két foglalás árát visszatérítik. A több mint 1 millió forintot szeptember vége óta nem utalta vissza a Wizz Air az utasnak, a panaszlevelekre sablonválasz érkezik. Az ügy folytatódik a Fogyasztóvédelem és a Békéltető testület bevonásával.

A másik két eset is hasonló, javaslom elolvasni az eredeti cikkben. Amit ezen a ponton kiemelnék, az a Wizz Air ügyfélszolgálatának írásos válasza, amely a röhejes, a szánalmas és a spúr jelzők hármasa közötti egyveleget képez:

Tisztelt Utasunk!
Köszönjük, hogy felvette a kapcsolatot Ügyfélszolgálati Osztályunkkal.
Szeretnénk tájékoztatni, hogy továbbítottuk az adatokat a pénzügyi osztályunk felé. Türelmét és megértését szertnénk kérni míg sikerül megtalalnunk az összeget és el indítsuk a visszatérítést.
Bármilyen további kérdés vagy kérés esetén, forduljon hozzánk bizalommal.
Kellemes napot kívánunk!

A legfontosabb tanulságok:

  • ha lehet, bankkártyával fizess,
  • akkor is, ha újra kell kezdeni a foglalást drágábban, a végén jobban jársz.
  • Kerüld az átutalást, hacsak nem akarsz ezzel jobb árat bebiztosítani magadnak 48 órányi időtartamra, viszont ezt úgy tedd meg, hogy előtte nem próbálkozol kártyás fizetéssel.
  • Ne variálj, duplikáltan ne foglalj, akkor sem, ha erre kér az ügyfélszolgálat.
  • Ne töröltess jegyet az ügyfélszolgálatnál, mert a visszatérítés irtózatosan nehezen, vagy sehogy nem működik – ne feledd, alapesetben nem is lehet jegyeket töröltetni fapadoséknál, kivéve közeli hozzátartozó halála esetén. De ahogy láttam, még ilyen esetben is volt, hogy sunyi módon eltűnt a pénz, mielőtt visszautalták volna.

Igazából, ha lett Booking törvény, akkor lassan ideje egy fapados törvénynek is.

Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. Elfogadom Bővebben