A debreceni repülőtér vezetése új lendületet kíván adni a régió légi közlekedésének, amelyet a Nemzetgazdasági Minisztérium és a város vezetése is kiemelten támogat. Györke Ernő, a Debrecen International Airport Kft. szeptemberben kinevezett ügyvezető igazgatója a Világgazdaságnak adott interjújában vázolta a terveket és a kihívásokat, amelyekkel a légikikötő szembenéz.
Új stratégia az utasforgalom növelésére a Debreceni repülőtéren
Az ügyvezető elmondása szerint idén várhatóan több mint 300 ezer utas használja a debreceni repülőteret, ami megegyezik a tavalyi adatokkal. A Wizz Air járatainak csökkenése rövid távon visszaesést okozhat, de Györke bízik benne, hogy a pandémia előtti, évi 600 ezer fős forgalmat hamarosan visszaállíthatják, sőt meg is haladhatják.
A Wizz Air bázisának megszűnése rövidtávon csökkenést eredményezett, azonban a cél egyértelmű: a járatokat és az utaslétszámot minél hamarabb visszaállítani a pandémia előtti szintre – fogalmazott Györke Ernő.
Az új stratégia keretében Debrecen városa és a Nemzetgazdasági Minisztérium közös célként tűzte ki, hogy új légitársaságokat vonzanak a városba, valamint a régió igényeihez igazodó, keresett úti célokat építsenek be a repülőtér kínálatába.
Fókuszban a debreceni légikikötő infrastruktúrájának fejlesztése
Az elmúlt években a Debrecen Nemzetközi Repülőtéren jelentős infrastrukturális fejlesztések történtek, amelyek a fenntarthatóságot és a modernizációt helyezik előtérbe. Így például
- több földi kiszolgáló eszközt tisztán elektromos működésűre cseréltek,
- megtörtént a kézipoggyászok kezelésére szolgáló görgősorok modernizálása és automatizálása,
- 8 kilométer hosszan újult meg a repülőtér védelmét szolgáló kerítés,
- modern biztonsági szkenner telepítése az utasok gyorsabb és kényelmesebb átvizsgálása érdekében.
Ezek az újítások nemcsak a zöldenergia-felhasználást támogatják, hanem az utasbiztonságot és a működési hatékonyságot is növelik:
A debreceni repülőtér futópályája ezzel szemben elérte tervezett élettartamának végét
Ezért az ügyvezető igazgató szerint halaszthatatlan és – mint fogalmazott – kiemelten fontos feladat a futópálya és a kapcsolódó infrastruktúra felújításának mielőbbi elindítása.
Hangsúlyozta továbbá, hogy a nyári futópálya-meghibásodás után folyamatos karbantartás és megelőző intézkedések történtek, hogy hasonló eset ne fordulhasson elő.
A személyszállítás mellett az áruszállítás is egyre fontosabb szerepet kap Debrecenben
A repülőtér jelentős mérföldkövet ért el a cargo szektorban, amikor novemberben elindult az első közvetlen teherszállító járat Kínából, 30 tonna e-kereskedelmi áruval.
A járat hetente négy alkalommal közlekedik majd. Györke szerint ez a szektor az elkövetkező években dinamikusan bővülhet, és nemcsak gazdasági lehetőséget teremt a régió számára, hanem erősíti a repülőtér pozícióját is az áruszállítás piacán.
A debreceni repülőtér vezetése a régió lakossága és vállalatai igényeire alapozva építené újjá a járatkínálatot
Györke Ernő szerint ez hosszabb folyamat, hiszen a légitársaságok több évre előre tervezik az útvonalaikat. Az igazgató hozzátette: az a céljuk, hogy a repülőtér járatkínálata egész évben kiegyensúlyozottabb legyen, és hosszabb ideig tartson a „főszezon”.
„Bízunk benne, hogy a Debrecenből korábban elérhető, sikeres járatokat hamarosan új légitársaságok együttműködésével köszönthetjük, valamint dolgozunk azon is, hogy más piacra történő nyitás is számításba kerüljön.”
– mondta az ügyvezető igazgató.
A repülőtér tehát új fejezet elé néz, ahol az utasforgalom, a cargo-szállítás és az infrastruktúra modernizációja kéz a kézben jár a város és a térség gazdasági fejlődésével. A következő évek kulcsfontosságúak lesznek abban, hogy Debrecen felkerüljön a nemzetközi légi közlekedés térképére, és beteljesítse a hozzá fűzött reményeket.
A turizmus világának inspiráló híreiért csatlakozz csoportunkhoz, kövess Instán és TikTok-on is, iratkozz fel hírlevelünkre!