A Sentani Nemzetközi Repülőtér (DJJ) hatóságai hivatalosan is megerősítették, hogy a Trigana Air Boeing 737-500 típusú repülőgépe balesetet szenvedett kedden, amikor a Wamenába tartó IL237-es járat hajtóműve lángra kapott és még felszállás előtt megszakította a gurulást. Az eset során szerencsére nem történt tragédia, de négy utas kisebb sérüléseket szenvedett az evakuáció során.
Evakuációra került sor az indonéz Trigana Air járatán, miután a hajtómű lángra kapott és pánik tört ki a fedélzeten.
Surya Eka, a Sentani repülőtér érdekképviseleti osztályának vezetője elmondta, hogy a baleset kiváltó oka egy utas váratlan reakciója volt. Miután az utas a repülőgép motorjánál füstöt észlelt, pánikba esve kinyitotta a vészkijáratot, ezzel kiváltva a többi utas pánikszerű reakcióját és a fedélzeti evakuációt. A helyi idő szerint délelőtt 11:21-kor történt esemény után a légitársaság kénytelen volt törölni a járatot.
„A repülőgép 121 utassal indult volna el Wamenába, ám az incidens miatt a járatot törölték” – közölte Surya Eka. Az incidens következtében a repülőtér és a PT Trigana Air, a légitársaság üzemeltetője jelenleg a Nemzeti Közlekedésbiztonsági Bizottság (KNKT) hivatalos jelentésére vár, amely tisztázhatja a baleset körülményeit.
Utasok sérültek meg a repülőgép evakuálása során
A helyszínen a repülőtér egészségügyi karantén központja látta el a négy megsérült utast, akiket kisebb sérülésekkel kezeltek, de állapotuk stabil volt. Irwan Rochendi, a PT Trigana Papua igazgatója megerősítette, hogy néhány utast már kedden késő délután elszállítottak Wamenába, a többi utas másnap folytathatta útját.
A Sentani Nemzetközi Repülőtér forgalma a baleset után rövid időn belül helyreállt és visszatért a megszokott rendhez.
Nem biztos, hogy szükség volt evakuációra
Az incidens rámutatott, milyen fontos, hogy a repülőgépek személyzete és az utasok is megfelelően felkészültek legyenek hasonló helyzetekre. Noha a pánik sok esetben érthető reakció, egy váratlan evakuáció súlyos következményekkel járhat, és akár további balesetveszélyt is jelenthet. Érdemes elgondolkodni, vajon a pánik elkerülhető lett volna-e, ha az utasok jobban tájékozottak a vészhelyzeti eljárásokról.
Különösen kérdéses az utas reakciója, hiszen éppen azt a bal oldali, szárnyfeletti vészkijáratot nyitotta ki, ahol a lángok felcsaptak.
A KNKT jelentése minden bizonnyal választ ad majd arra, hogy a motortűz mekkora kockázatot jelentett valójában, és indokolt volt-e az evakuáció. Az eset tanulsága, hogy a repülésbiztonság nem csak a műszaki eszközöktől, hanem az emberek tudatosságától és viselkedésétől is függ.
Japánban, szintén éles helyzetben a fegyelmezettségének köszönhette az utazóközönség, hogy mindenki megmenekült a tűztől.