Kényszer szenteste a repülőtéren, magyarokat hagyott Londonban a Ryanair karácsonykor

by Kassay Tamás

A Ryanair egyik utasa nyílt levelében számol be arról, hogy becslése szerint 40 utastársával együtt a légitársaság otthagyta London Stansted (STN) repülőterén Szentestétől kezdve egész karácsonyra. A Ryanair december 23-i érkezés helyett december 26-án hozta volna haza a Budapestre tartó utasok egy részét. Mindeközben egy másik fapados légitársaság rossz gépre szállított fel egy 6 éves gyermeket.

Óriás késés a London-Budapest Ryanair járaton december 23-án

A nyílt levélben a szerencsétlenül járt utas azt írja, hogy bár időben megérkezett London Stansted repülőtérre december 23-án, hogy hazautazzon Magyarországra az FR3717 számú járattal, az aznap este 8-as tervezett indulás egyre csak tolódni kezdett. Egy rutinszerű késésből súlyosnak mondható incidens kerekedett, aminek a végén becslések szerint 40 utas ragadt Londonban.

A beszámoló szerint az utasok nem kaptak megfelelő tájékoztatást (mint általában megszokhattuk) a járat késéséről, és az utasoknak a repülőtéren hajnali 1-kor kellett megtudniuk, hogy a járat nem fog aznap (előző nap) felszállni, mert a repülőgép miatt nem indulhat el Budapestről Londonba, ahonnan vissza kellett volna térnie a magyar fővárosba.

Szenteste és karácsony a londoni reptéren by Ryanair

A helyszínen az utasok felajánlást kaptak, hogy a reptér melletti szállodában elszállásolják őket. Azok, akik jelentősebb összegben vásároltak a duty free-ben, nem éltek ezzel a lehetőséggel, mert a reptérről távozás után nem tudták volna újra behozni magukkal a megvásárolt termékeket.

Azok, akik úgy döntöttek, hogy szállodába mennek, nagyjából egy-másfél óra várakozás után tudták elfoglalni a szállást. Az ügyintézés nagyon lassan ment. Óriási káosz és pontatlan tájékoztatás volt csak. Egyszer azt mondták, hogy mindenki menjen ki, mert a kinti információs pultnál kapunk új repülőjegyet, aztán azt mondták, hogy a már meglévő lesz az új járatra a jegy.”

A végső információ szerint e-mailben és az applikációban frissítik majd a járat indulásának időpontját. A pultnál direkt rákérdeztem, hogy mikorra várható a gép indulása és hogy mikor várható az új információ.”

A nyílt levél szerzője mivel egyedül utazott, nem szeretett volna elaludni és lemaradni a gépről, ezért igyekezett megtudni, hogy mikor várható a gép indulása. A pultnál az ügyintéző azt mondta neki, hogy december 24-én délelőtt 8-12 óra között.

Biztos, ami biztos alapon, minden órára beállította az ébresztőt és óránként ellenőrizte a telefonján a mobilapplikációt és az e-mail üzeneteket. Egyik online csatornán sem kapott értesítést a járat indulásáról, sőt az applikációból teljesen eltűnt a borading pass is!

Reggel 8-kor a hotel recepcióján közölték vele, hogy a Ryanair gépe reggel 7 óra után néhány perccel felszállt Budapest felé.

Mivel nem akartam elhinni, ezért a lent várakozó többi magyar utashoz fordultam. Ők is megerősítették, hogy SENKI SEMMILYEN formában nem kapott tájékoztatást az indulásról és nagyjából 40 utas maradt a londoni repülőtéren karácsony napján.

A repülőtéren kiderült, hogy legkorábban 2 nap múlva, december 26-án indul Ryanair gép Budapestre, amelyre átfoglalják az utasokat, vagy dönthetnek úgy, hogy inkább a bécsi járattal repülnek.

A nyílt levél szerzője ezt elfogadhatatlannak tartotta, hiszen így a teljes karácsonyt a családjától távol kellett volna töltenie, tisztázatlan körülmények között. A pórul járt utas végül talált helyet a WizzAir aznap délutáni járatára, így saját költségén megvásárolta a repjegyet arra és így december 24-én este 8-ra megérkezhetett Budapestre, igen ám, de a Wizz nem Stansted, hanem Luton repülőtérről közlekedik, így egy masszív taxi számla is növeli az extra költségeket.

A Ryanair a panaszlevelekre vérlázító módon válaszol és egyelőre elzárkózik a kártérítés kifizetésétől, bár a szállás költségét hajlandónak látszik megtéríteni, bekérte az ehhez kapcsolódó számlát.

Sajnálom, hogy az FR 3717-es számú, London Stansted – STN – Budapest – BUD járata 23.12.23-án késett, ami a Ryanair által nem befolyásolható kedvezőtlen időjárási körülmények miatt következett be.

Mivel ezt a késést a Ryanair ellenőrzési körén kívül eső rendkívüli körülmények okozták, az EU261/2004 rendelet értelmében nem jár kártérítés.

– áll a Ryanair ügyfélszolgálatának válaszlevelében.

Viszontválaszban az utas megkérdezte a Ryanair ügyfélszolgálattól, hogy írják meg, pontosan mikor szállt fel az ő járata december 24-én reggel. Hosszas, több körös levelezésben ezt nem hajlandók megtenni, újra és újra csak megismétlik azt, hogy az álláspontjuk változatlan, nem jár kártérítés, mert a gép nem lett törölve, csupán késett, a késés pedig rendkívüli időjárási körülmények között következett be. Ha viszont a gép késett, akkor kellene, hogy legyen indulási időpont, később visszatérünk rá, hogy ez miért fontos!

Idióta válaszok a Ryanair ügyfélszolgálattól

A Ryanair azt állítja, hogy kiküldték az értesítést az utasoknak, viszont a hazaútról lemaradtak egyöntetűen állítják, hogy semmiféle értesítést nem kaptak, sem e-mailben, sem az applikációban, ellenben a késés idejének tolódásáról korábban ezek megérkeztek. Szoktuk mondani, ennyi ember egyszerre nem tévedhet – a szerk.

Egy másik utastól azt az információt kaptam, hogy a Budapestre tartó gép „félig üres volt”, ami nem matematikai pontosságot jelent, csupán jelzi azt, hogy messze az átlagos kihasználtság alatt közlekedett a járat, tehát sokan lemaradhattak róla – mert nem tudták, hogy mikor indul. Ez az utas úgy nyilatkozott, hogy a közelében várakozó másik utastól tudta meg, hogy a gép mikor fog indulni, mert az illető kapott értesítést. A saját telefonján az appban érkezett egy felugró üzenet, amelyet ezután többé nem tudott újra megnyitni sehogyan sem. Aki például éppen aludt ekkor, az ezt nem láthatta és később nyoma sem volt.

Vérlázító az az idiótizmus, – ha már Michael O’Leary Ryanair vezér úgy is imádja használni ezt a szót -, hogy az utas megkérdezi a felszállás időpontját, mire válaszul azt képesek csak írni, hogy, idézem:

„Bár tudomásul vettük az Ön folyamatos elégedetlenségét, sajnáljuk, hogy álláspontunk változatlan marad, ahogyan az korábbi levelezésünkben is szerepelt.
Mivel a késést rendkívüli körülmények okozták, amelyekre a Ryanair nem tudott befolyással lenni, az EU261/2004 rendelet értelmében nem jár kártérítés.
Sajnáljuk, hogy nem tudunk további segítséget nyújtani ebben az ügyben.

December 23-án valóban voltak fennakadások Budapesten a Liszt Ferenc Repülőtéren, de a helyzet az, hogy aznap este érdekes módon voltak olyan repülőgépek, sőt, még Ryanair járat is, ami fel tudott szállni Budapestről. Így tehát nem világos, hogy miért fogják az incidenst az időjárásra, ha másik gépükkel megoldották a felszállást ugyanott, ugyanakkor.

A Flightradar adatai alapján számos másik járatnak sikerült abszolválnia a rendkívüli – kétségkívül, valóban fennakadásokat okozó – időjárási helyzetben való felszállást Budapestről.

Miért nem árulja el a Ryanair, hogy mikor szállt fel a London Budapest december 24-én?

A Ryanair ragaszkodik ahhoz, hogy a járatot nem törölték és december 24-én felszállt, igaz, nem hajlandók elárulni az utasnak, hogy mikor. Ez viszont komoly problémát jelent az automatizált ügyintézésben:

Jelenleg nem tudok visszatérítést kérni, mert ha a járat törlése miatti reklamációra megyek, akkor azt írja, hogy nem volt törölve a járat, ha a késés miatti reklamaciora megyek, akkor pedig azt, hogy nem vettem részt az utazásban és válasszak olyan utast, aki részt vett benne..
Egyelőre keresem a megoldást, de nem fogom annyiban hagyni, mert több gyerekes család ragadt kint rajtam kívül információ hiány miatt.”

A Flightradar szerint a 9H-QAB lajstromszámú Boeing 737-es repülőgép 08:39-kor szállt fel végül Londonból, és 11:32-kor érkezett Budapestre, ahonnan még az előző napi késést „behozva” előző nap 18 óra helyett másnap 13:16-kor indult vissza Londonba, ahol 14:45-kor ért földet, és 16:14-kor folytatta útját, akkor már Pisa felé mintegy fél órás késéssel.

Az adatok alapján látszik, hogy a 9H-QAB gép egyébként rendelkezésre állt Londonban december 23-án, mert 18 órakor leszállt ott Pisa-ból érkezve, tehát az este 8-as járat akár el is indulhatott volna.

Egyébként szintén december 23-án a Ryanair 21 órán keresztül hagyott várakozni mintegy 100 görög utast információk nélkül Budapesten, erről a görög sajtó számolt be, több cikkben is.

Kövesd a Spabook-ot Facebook-on, lépj be az Utazás Hírek csoportba, sasolj meg Instán és TikTok-on!

Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. Elfogadom Bővebben