TOP10 csodás fürdő Horvátországban, amik egész évben várnak

by Kassay Tamás

Ha üdülés közben nem csak pihenni, hanem gyógyulni is szeretnénk, akkor kiváló döntés Horvátország fürdőit felkeresni, hiszen az egész évben nyitva tartó horvát fürdők ideális helyszínt jelentenek a feltöltődésre, függetlenül attól, hogy egész napokat vagy csak néhány órát van alkalmunk ott eltölteni, valamint egy tengerparti nyaralást is remekül lehet kombinálni egy ilyen különleges, testre és lélekre egyaránt jótékony hatást gyakorló programmal.

Az Adriai-tenger gyengéd napsütésében fürdőző dél-dalmát szigetek partjaitól a Dinara csúcsáig, vagy a Mljet erdők mediterrán gazdagságáig, Horvátország természeti szépségei soha nem érnek véget, ahogyan természeti kincsekből sincs hiány az országban. A horvátországi kincsek tárházában jelentős helyet foglal el a számos ásványvízforrás, amelyek mellett már az ókorban is épültek termálfürdők Horvátország mai területén.

Látogass el Horvátországba, ismerd meg az ország legnépszerűbb fürdőit!

Opatija

Az ásványvizek gyógyító tulajdonságai miatt a horvátországi gyógyfürdők ideálisak lehetnek bizonyos egészségügyi problémákkal küzdő emberek számára, de természetesen a teljesen egészséges vendégek szervezetére is jótékony hatással vannak. Horvátország gyógyfürdőinek és rekreációs központjainak látogatása különösen ajánlott azok számára, akik az alábbi egészségügyi problémákkal küzdenek:

  • a mozgásszervek krónikus betegségei
  • reumatikus betegségek
  • ortopédiai betegségek
  • neurológiai betegségek
  • sérülések, csont- és ízületi műtétek utáni felépülés
  • női nemi szervek krónikus gyulladása, meddőség
  • mentális és pszichoszomatikus rendellenességek
  • szívbetegségek
  • tüdőbetegségek

A legtöbb horvátországi gyógyfürdő a gyógyvizes medencék mellett egészségturisztikai intézményeket is magában foglal. Ezek az egészségügyi komplexumok terápiás, rekreációs és megelőző programokat is kínálnak a vendégeknek. A Spabook.net horvátországi termálfürdő kalauzából most megismerheted a leginkább közkedvelt, kisebb és nagyobb gyógyfürdőket is.

TOP10 Horvátországi fürdő: Bizovačke toplice (Bizováci gyógyfürdő)

Bizovačke toplice – Fotó: Goran Mirković / Izvor upravljanje

A Bizovačke toplice termálvize világszerte egyedülálló, hiszen Európa legmelegebb jódos, hipertermikus sós vizével rendelkezik. Az itt található gyógyvíz különösen hasznos a mozgásszervi betegségek és sérülések kezelésére. Az Aquapolis nevű fürdőkomplexum sportpályákat foglal magában, ahol röplabdázni, asztaliteniszezni, minifocizni, focizni, kosárlabdázni és teniszezni lehet.

TOP10 fürdő Horvátországban: Daruvarske toplice (Daruvári gyógyfürdő)

Daruvarske toplice – Fotó: Ivo Biočina

Daruvarske toplice sok mindent kínál, az egészség-, fitnesz- és csapatépítő programoktól kezdve a sport- és konferenciatermekig. Lehetőség van kipróbálni itt az aqua spinning edzést, amely egyet jelent a víz alatti kerékpározással. A fürdő kínálatába tartoznak természetesen különféle gyógykezeléseket kínál, beleértve a termálvizes fürdőket és iszapkezeléseket, valamint különböző antistressz programok.

TOP10 fürdő Horvátországban: Istarske toplice (Isztriai termálfürdő)

Istarske toplice – Fotó: Lječilište Istarske toplice

Az Istarske Toplice gyógyfürdője Isztria északnyugati részén található, egy érintetlen természeti környezetben, amely különleges légkört teremt a pihenéshez. Az Isztriai fürdő híres a 85 méter magas Gorostas szikláról, amely közvetlenül a fürdő fölé magasodik, és amely alatt található a Sveti Stjepan forrás, amelyből felszínre tör a gyógyhatású, forró víz.

A víz minősége és gyógyhatása alapján az Istarske Toplice az első három európai termálforrás között szerepel. A forrás vízében található 13 féle ásványi anyag, magas kéntartalom és optimális radioaktivitási szint bizonyítottan javítja a krónikus reumás betegségek, bőrbetegségek, felső légúti megbetegedések, nőgyógyászati problémák és gyorsítja a műtét utáni rehabilitáció kezelését. A gyógyvíz mellett gyógyiszapos kezelés és kéngőz inhalációs terápia is elérhető itt.

A forrás vizében egyébként már az ókorban is előszeretettel fürödtek – a fürdő környékén talált feliratok, valamint római kori ékszerek és egyéb használati tárgyak is ezt bizonyítják. Az Isztriai fürdőt említő első írásos dokumentum 1650-ből származik, amikor Tomassini püspök leírta: „Egy forró kénes vízforrás emelkedik ki Motovun erdőiben és a Mirna folyóba ömlik. A parasztok ebben a vízben mosakodnak, és kezelik a reumát és számos bőrbetegséget.”

Az Isztriai termálfürdő gazdag sport- és rekreációs kínálattal várja a vendégeket, beleértve a minigolfot, asztaliteniszt, kézilabdát, futballt. A fürdő környékén számos jelzett útvonal található túrázáshoz, hegymászáshoz és kerékpározáshoz. A hatalmas Gorostas szikla tetején található a régi Sveti Stjepan templom romja, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Mirna folyó völgyére és a híres Motovun erdőkre. A közelben található két egyedülálló középkori falu, Motovun és Grožnjan, valamint a világ legkisebb városa, Hum. A legközelebbi tengerparti falvak Umag és Poreč, amelyek híres horvát nyaralóhelyek.

TOP10 fürdő Horvátországban: Naftalan, Ivanić-Grad

Naftalan, Ivanić-Grad – Fotó: Zoran Ožetski / Naftalan, specijalna bolnica

A Zágráb központjától mindössze 27 km-re található Naftalan gyógyfürdő és bőrbetegségeket kezelő rehabilitációs kórház egyben a horvátországi Ivanić-Gradban, amely naftalin és termálsós víz alapú bőr- és reumatikus betegségek kezelésére specializálódott. A komplexumon belül fitnesz-, wellness- és bőrkezeléseket, valamint edzőtermet, egyéni és csoportos edzéseket is kínálnak a vendégek számára.

TOP10 fürdő Horvátországban: Stubičke toplice

Stubičke Toplice – Fotó: Specijalna bolinica za med. rehabilitaciju Stubičke Toplice

Stubičke Toplice egy kis település Horvátországban, a Krapina-Zagorje megyében, amely a fővárostól, Zágrábtól körülbelül 40 kilométerre északnyugatra található. Ez a hely elsősorban gyógyfürdőiről és termálvizeiről ismert, amelyek évszázadok óta vonzzák a látogatókat.

Stubičke Toplice történelme visszanyúlik a római időkig, amikor már ismerték a helyi termálvizet, amely gazdag ásványi anyagokban, különösen kalciumban és magnéziumban, ami jótékony hatású a reumás, mozgásszervi és bőrproblémák kezelésére. A középkorban és az újkorban is a nemesség körében volt népszerű fürdőhely volt. A helyet körülvevő Zagorje régió hegyvidéki tájai és zöldellő erdői kiváló lehetőséget biztosítanak a természetjárásra és a pihenésre, valamint a fürdőből is remek kilátás nyílik a páratlan természeti környezetre.

Stubičke Toplice ideális hely azok számára, akik nyugalomra és feltöltődésre vágynak. A gyógyfürdők mellett a település közelében található több kulturális és történelmi látnivaló is, mint például a Trakošćan kastély, vagy a környékbeli borászatok. Emellett a helyi éttermekben a Zagorje régió jellegzetes ételeit kóstolhatják meg, mint például a „štrukli”-t, amely egy tradicionális horvát tésztaétel.

TOP10 fürdő Horvátországban: Sveti Martin na Muri (Muraszentmárton gyógyfürdője)

Sveti Martin na Muri – Fotó: Hrvoje Serdar

Sveti Martin na Muri egy festői kis település Horvátország északi részén, ahol a gyógyfürdő több, mint 100 éves múltra tekint vissza, a helység termál-ásványvíz forrását ugyanis 1911-ben fedezték fel, amikor valójában kőolaj után kutattak a szakemberek.

A település gyógyfürdő-komplexumában több, mint 16 féle masszázst, köztük jótékony thai masszázst és szépségápolási kezeléseket élvezhet, aki ellátogat ide. A Svijet szauna (szaunák világa) nudista zónaként használható, amely a fizikai és szellemi szabadságot jelképezi.

Sveti Martin na Muri a Mura folyó közelsége miatt is népszerű. A folyó és annak környéke egyedülálló természeti szépséggel bír. A Mura partján kellemes sétákat tehetnek a látogatók, valamint bicikliutak egész hálózata biztosít lehetőséget a kerékpározásra, és a horgászat is kedvelt tevékenység itt.

TOP10 fürdő Horvátországban: Varaždinske toplice (Varasdfürdő)

Varaždinske Toplice

Varaždinske Toplice egy híres gyógyfürdő- és wellnessközpont Horvátország északi részén. Ez a település több mint kétezer éves múltra tekint vissza, így Horvátország egyik legősibb és legjelentősebb gyógyfürdője, amely egyesíti a gazdag történelmi örökséget a modern wellness szolgáltatásokkal.

A rómaiak Aquae Iasae néven ismerték ezt a helyet. Az itt található termálforrásokat a rómaiak fürdők kialakítására használták, és a régészeti feltárások során számos római kori épület, medence és mozaik került elő. A középkorban a fürdők népszerűsége tovább nőtt, különösen a nemesi réteg körében.

A gyógyfürdő jelenlegi komplexuma a 19. és 20. században alakult ki, de a római kori fürdők alapjaira épült. A fürdőkben található termálvíz magas ásványi anyag tartalmú, különösen gazdag kénben, kalciumban és magnéziumban. Ezek az anyagok számos betegség kezelésére alkalmasak, különösen a mozgásszervi problémák, a reumás betegségek, és a bőrproblémák esetén.

Varaždinske Toplice főbb gyógyászati és wellness szolgáltatásai:

  • Termálmedencék: különféle hőmérsékletű termálmedencék találhatók a komplexumban, amelyek mind beltéri, mind kültéri formában elérhetők.
  • Balneoterápia: a termálvíz használatával különböző hidroterápiás kezeléseket kínálnak, amelyek segítenek az izmok ellazításában, a fájdalom enyhítésében és a keringés javításában.
  • Fizioterápia és rehabilitáció: Szakképzett orvosok és terapeuták által vezetett rehabilitációs programok állnak rendelkezésre, amelyek célja a mozgásszervi problémák kezelése és a műtétek utáni felépülés elősegítése.
  • Wellness és Spa: A komplexumban számos wellness szolgáltatás is elérhető, mint például masszázsok, szaunák, gőzkamrák, valamint különböző szépségkezelések.

Varaždinske Toplice A termálvizek gyógyhatása, a lenyűgöző római kori maradványok, valamint a festői környezet mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ez a település népszerű úti cél legyen mind a gyógyulást keresők, mind a történelmi és kulturális élmények iránt érdeklődők számára.

TOP10 fürdő Horvátországban: Crikvenica Thalassotherapia

Tengervíz belélegzése – Fotó: AD Studio / Thalassoterapia Crikvenica

Crikvenica Thalassotherapia egy neves gyógyászati és rehabilitációs központ Horvátország tengerpartján, a Kvarner-öbölben, Crikvenica városában. Ez az intézmény különösen ismert a thalassoterápia alkalmazásáról, amely a tengeri klíma, a tengervíz, az algák és más tengeri elemek gyógyító hatásaira épül.

A Crikvenica Thalassotherapia központ több évtizedes múltra tekint vissza, és kiemelkedő szerepet játszik a régió egészségügyi turizmusában. A 19. század végétől kezdve lett Crikvenica népszerű fürdő Horvátországban, köszönhetően kellemes éghajlatának és gyógyhatású tengeri levegőjének. A Thalassotherapia központ hivatalosan 1960-ban alakult meg, és azóta is folyamatosan fejlődik.

A központban kínált kezelések és szolgáltatások célja az egészség megőrzése, a betegségek megelőzése, valamint a már meglévő egészségügyi problémák kezelése. A tengeri környezetben alkalmazott terápia számos betegség és állapot esetén bizonyult hatékonynak.

Főbb Szolgáltatások:

  • Thalassoterápia: ez a terápia magában foglalja a tengervíz, a tengeri iszap, az algák és más tengeri anyagok használatát a kezelések során. A thalassoterápia előnyei közé tartozik a stressz csökkentése, a bőrproblémák kezelése, valamint az ízületi és mozgásszervi betegségek enyhítése.
  • Fizioterápia és rehabilitáció: a központban különféle fizioterápiás kezeléseket kínálnak, beleértve a gyógytornát, a masszázsokat, a hidroterápiát és az elektroterápiát. Ezek a kezelések különösen hasznosak a műtétek utáni rehabilitáció, a krónikus fájdalom, valamint a sportsérülések kezelésében.
  • Légzőszervi betegségek kezelése: a tengerparti környezet és a thalassoterápia ideális a légzőszervi betegségek, például az asztma, a krónikus bronchitis és más tüdőproblémák kezelésére. A sós levegő és a tengeri aeroszolok segítenek megtisztítani a légutakat és javítják a légzést.
  • Bőrgyógyászati kezelések: a tengeri elemek és a thalassoterápia kiváló hatással vannak a bőrre, így a központban különféle bőrgyógyászati eljárásokat is kínálnak, például ekcéma, pikkelysömör és egyéb bőrproblémák kezelésére.
  • Wellness és Spa: a Thalassotherapia központ wellness szolgáltatásokat is nyújt, beleértve a szaunát, a gőzfürdőt, a tengervizes medencéket és a relaxációs zónákat. Ezek a szolgáltatások segítenek a test és a lélek teljes körű regenerálásában.

A Crikvenica Thalassotherapia nemcsak gyógyászati központként működik, hanem fontos szerepet játszik a tudományos kutatásban és az orvosképzésben is.

A központban a betegek és vendégek számára szálláslehetőségek is rendelkezésre állnak. A kényelmes szobák és apartmanok mellett a központ éttermében egészséges, kiegyensúlyozott étrendet kínálnak, amely figyelembe veszi a különféle diétás igényeket is.

TOP10 horvát fürdő: Opatija Thalassotherapia

Opatija – Fotó: Hrvoje Serdar

Az osztrák kormány Opatija városát 1889-ben az Adria első tengerparti gyógy- és fürdőhelyévé nyilvánította, így lett Opatija az egészségturizmus évszázados hagyományokkal rendelkező célpontja, ahol a tengervíz belégzésével végzett thalassoterápia, a víz alatti és vibrációs masszázsok, a melegvizes fürdők, az egyéni és csoportos gyógytorna, a karcsúsító kezelések és testformálás, valamint az elektro- és termálterápiák területéről kínálnak programokat.

Ahogyan Crikvenica Thalassotherapia, úgy Opatija Thalassotherapia is kiemelkedő egészségügyi és wellness központ Horvátországban, és mindkettő a thalassoterápiára, azaz a tengeri klíma és tengervíz gyógyító hatásaira specializálódott. Bár mindkét intézmény hasonló elvekre épül, van néhány fontos különbség közöttük:

  • Crikvenica Thalassotherapia elsősorban a légzőszervi betegségek kezelésére és a mozgásszervi rehabilitációra specializálódott, Opatija Thalassotherapia viszont nagy hangsúlyt fektet a szív- és érrendszeri, valamint a neurológiai rehabilitációra.
  • Opatija történelmi és elegáns atmoszférája különbözik Crikvenica nyugodtabb, családiasabb környezetétől. Az Opatijában található Thalassotherapia központból a látogatók gyönyörű kilátást élvezhetnek a tengerre és a történelmi városra.
  • Opatija mélyebben gyökerezik a monarchiabeli horvát fürdőkultúrában, amely máig hatással van a város atmoszférájára és az egészségügyi turizmusra, míg Crikvenica inkább a természetes gyógyforrások és a tengerparti életstílus köré épült.

Mindkét központ kiváló választás azok számára, akik a thalassoterápiát és a tenger gyógyító erejét keresik, de a választás attól függ, hogy a vendégek milyen típusú kezelést és környezetet preferálnak. Opatija Thalassotherapia egyet jelent a luxussal és az eleganciával, emellett történelmi környezetben kínál magas színvonalú rehabilitációt, különösen a szív- és érrendszeri, valamint neurológiai problémákra fókuszálva, míg Crikvenica Thalassotherapia nyugodtabb, családiasabb környezetben várja a látogatókat, akik a légzőszervi betegségek kezelésére vagy mozgásszervi rehabilitációra keresnek megoldást.

Horvátország fürdő központja a római korból: a fürdésre nem alkalmas fürdő, Salona Thermae

Salona, Dalmácia római kori fővárosának romjai

A történelmi Salona régészeti területén található termálfürdő maradványai az ókori rómaiak idejéből származnak. Bár ez az ősi horvátországi fürdő már nem működik, romjai érdekes betekintést nyújtanak a régió termálvizes fürdőkultúrájába. A mai Horvátország területén található ókori római fürdőkomplexum az egykori Salona városának egyik legfontosabb része volt. Salona a római korban Dalmácia tartomány fővárosa volt, és a mai Split városától néhány kilométerre északra, Solin településén helyezkedett el. A város jelentős szerepet játszott a római birodalomban, és a Salona Thermae a mindennapi élet fontos központja volt.

Salona városát a rómaiak az i.e. 2. században alapították, és gyorsan a régió egyik legnagyobb és legjelentősebb városává vált. A város virágzása idején a lakosság száma 60 ezer fő is lehetett, ami nagyvárosnak számított abban az időben. Mivel Salona volt a dalmát tartomány közigazgatási központja, így jelentős infrastruktúrával rendelkezett – beleértve az amfiteátrumot, a templomokat, a fórumot, és persze a fürdőkomplexumokat, mint a nagyméretű, jól megtervezett, több épületből és fürdőből álló Salona Thermae, ahol az emberek nemcsak tisztálkodtak, hanem üzleti ügyeiket intézték, és pihentek is.

A fürdő főbb elemei a következők voltak:

  • Frigidarium: Ez volt a hideg vizes fürdő, ahol a látogatók felfrissülhettek. A hideg fürdők gyakran márványburkolattal voltak díszítve, és lenyűgöző mozaikokkal és szobrokkal voltak ékesítve.
  • Tepidarium: A közepes hőmérsékletű terem, ahol a látogatók felmelegedhettek a hideg fürdő után. Ez a helyiség gyakran padlófűtéssel (hypocaustum) volt ellátva, amely biztosította az egyenletes hőmérsékletet.
  • Caldarium: A forró vizes fürdő, amely a legmelegebb rész volt a fürdőben. Itt szaunaszerű gőzkamrák is helyet kaptak, ahol a látogatók izzadhattak, majd hideg vizes medencékbe merülhettek.
  • Palestra: A fürdőkhöz gyakran csatlakoztak nyitott vagy félig nyitott területek, ahol tornagyakorlatokat végeztek és különböző sportokat űztek. Ez egyfajta edzőteremként szolgált.
  • Apodyterium: Az öltözők, ahol a látogatók levethették ruháikat, és felkészülhettek a fürdésre.

A Salona Thermae maradványait a 19. és 20. század során fedezték fel. A feltárások során rengeteg műtárgy, mozaik, és építészeti elem került elő, amelyek segítettek a régészeknek rekonstruálni a komplexum eredeti kinézetét és funkcióit.

A fürdők maradványai ma is látogathatók, és a Salona régészeti park részeként megtekinthetők. Ez a terület nemcsak a római kultúra és építészet iránt érdeklődők számára jelent különleges látványosságot, hanem azoknak is, akik szeretnék megérteni, hogyan élték mindennapjaikat a római polgárok.

TOP 10 fürdő Horvátországban

Horvátország ősszel csodás túraútvonalakkal és kerékpártúrákkal vár!

Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. Elfogadom Bővebben