Imádni fogod a világ legjobb turisztikai kampányfilmjeit, megtekinthetők a World Tourism Film Awards díjazottjai

by Kassay Tamás

A 36. World Tourism Film Awards gálája ismét összehozta a turizmus és kreatív ipar vezetőit, hogy megünnepeljék az év leginspirálóbb és leginnovatívabb turisztikai kampányait. Az eseményt, amely a turisztikai történetmesélés erejét és az iparág fejlődésének új mérföldköveit emelte reflektorfénybe, Valenciában rendezték november 27-én, most pedig megtekinthető mindegyik döntős film. A Spabook.net főszerkesztőjeként a 36 ország vezető turisztikai újságíróiból álló 84 fős nemzetközi zsűri tagjaként vettem részt a jeles eseményen.

világ legjobb turisztikai kampányfilmje Cifft Tourism Film Awards 2024 Valencia

A CIFFT World Tourism Film Awards 2024-es díjátadóján 50 ország 4000 benevezett alkotása közül 16 ország 27 kiemelkedő produkcióját díjazták, amelyek az országok, régiók, városok, valamint turisztikai termékek és szolgáltatások kategóriákban versengtek az elismerő díjért. A turisztikai kampányfilmek legjobbjainak sorrendje a CIFFT Rankings alapján alakult ki több körös nemzetközi zsűrizés után.

Svájc tarolt, Roger Federer és Trevor Noah hozta meg a sikert a legjobb kampányfilmnek

Szinte borítékolható volt és egyúttal hihetetlennek tűnt, hogy a helyszínen többször is végignéztük a Roger Federer főszereplésével készült svájci filmet, hiszen minden alkalommal, amikor díjat kapott, újra levetítették – így volt igazságos, másik film is megkapta volna a maga idejét, de a a Switzerland Tourism kampánya, a „The Ride of a Lifetime” abszolút győztessé vált, elnyerve a Tourism Products kategória első helyét, valamint a zsűri által kiemelt CIFFT Turisztikai Sajtódíjat.

A Roger Federer és Trevor Noah főszereplésével készült humoros és szívhez szóló videó bemutatta Svájc ikonikus vasúti kirándulási lehetőségeit, bizonyítva, hogy „Svájcban nincs rossz vonat”, avagy inkább Svájcban nem tudsz rossz vonatra szállni, bárhova is vigyen az utad, mindenképp életre szóló élményben lesz részed!

A Switzerland Tourism további két produkciója is dobogóra állt: a „The Perfect Shot” az országok promóciójának kategóriájában első, míg az „Autumn for Our Senses” ötödik helyezést ért el. Mondhatjuk tehát, hogy Svájc tarolt.

Nemzetközi sikerek Svédországtól Dél-Afrikán át Kanadáig

Más emlékezetes kampányok is elismerést kaptak. A Visit Sweden „Sweden (not Switzerland)” című, humoros kampánya az országok promóciójának kategóriájában második helyet szerzett. Hasonlóan nagy sikert aratott a dél-afrikai „Tourism in South Africa with Trevor Noah”, amely a harmadik helyen végzett.

Őszintén, én nem adtam maximális pontot a svéd kampánynak és nálam nem is lett első, mert az értékelési szempontrendszer alapján úgy ítéltem meg, hogy sem a vizuális megjelenítés, és a videós technikai fogások szempontjából nem volt kiemelkedő, sem pedig nem tartottam helyesnek egy másik országgal való összehasonlítást, habár maga az alapötlet és a vicces sztori kimagasló volt. A többiek másképp értékelték, ilyen a verseny, összességében egy remek alkotás kapta meg az elismerést.

Személyes kedvencem és az általam első helyezettnek ítélt Travel Alberta kampány az összes kampányfilm közül kimagaslik, kategóriától függetlenül. Mind hangulatában, vizuális technológiájában, zeneiségében, történetmesélésben és az érzékekre hatásban elsöprő erejú, amely képes felállítani az ember karján a szőrt. Örülük, hogy a többiek is így értékelték és díjat kaphatott ez a kampányfilm is.

Szintén örülök, hogy a Dél-afrikai kampányfilm is megszerezte a győzelmet, amely friss, aktuális, modern, fiatalos, informatív, emlékezetes, minden szempontból remek alkotás.

Kassay Tamás e sorok szerzője, a Spabook.net főszerkesztője, a nemzetközi zsűri tagja.

A kanadai Travel Alberta két díjat is hazavitt, köztük a régiók promóciójának első helyezését, kiemelve Alberta természeti szépségeit, nézd meg, hogy miért:

Portugália a második éve zsinórban a legtöbb díjat elnyerő ország lett, nyolc különböző produkcióval. A díjazottak között szerepelt többek között Nazaré városa, a Serralves Múzeum és a Rota Vicentina Egyesület kampánya is. A PORTUGALNTN, Lda. emellett elnyerte a közönség szavazatai alapján odaítélt CIFFT „People’s Choice” Award díjat.

„Ez a World Tourism Film Awards olyan kreativitást mutatott be, amely kivételes a turisztikai iparágban. A győztes filmek tökéletes példái annak, hogy a történetmesélés hogyan képes globálisan inspirálni a közönséget. Valenciában tartani ezt az ünnepséget szolidaritásunkat fejezi ki a város lakói iránt, tisztelegve erejük és kitartásuk előtt.”

– fogalmazott Alexander V. Kammel, a CIFFT igazgatója

A CIFFT Circuit és a jövő legjobb filmjei

A World Tourism Film Awards a CIFFT Circuit csúcspontja, amely a világ legnagyobb turisztikai filmfesztiváljait fogja össze, Cannes-tól New York-on át, Zágrábon keresztül Shigáig. Évente több mint 4000 kampányfilmet neveznek be 50 országból. A 2025-ös verseny nevezési időszaka már elindult, újabb lehetőségeket kínálva a turizmus és a kreatív ipar szakemberei számára.

2024-ben sajnos magyar film nem indult, de bízunk benne, hoy 2025-ben már hazai alkotásnak is drukkolhatunk.

A világ legjobb turisztikai kampányfilmjei 2024-ben a Cifft Awards-on

Az alábbiakban a dobogós imázsfilmeket mutatjuk, a címükre kattintva meg is lehet őket tekinteni a Youtube-on.

Országok kategória:
1. ,,The Perfect Shot” (Svájc)
2.  ,,Sweden (not Switzerland)” (Svédország)
3. ,,Tourism in South Africa with Trevor Noah” (Dél-Afrika)

Régiók kategória:

1. ,,To be Albertan” (Kanada)
2. ,,Make Your Own Movie” (Horvátország)
3. ,,For sure, they are from the north” (Portugália)

Városok kategória:

1. ,,Nazaré – Bigger Than Life” (Portugália)
2. ,,Wroclaw: City of Adventure” (Lengyelország)
3. ,,So, the Story Begins” (Japán)

Turisztikai termékek kategória:
1. ,,Grand Train Tour of Switzerland: The Ride of a Lifetime” (Svájc)
2. ,,Skypainter” (Kanada)
3. ,,The landscape we choose” (Portugália)

Turisztikai szolgáltatások kategória:
1. ,,NURI “The fisherman’s daughter” (Portugália)
2. ,,Azal Safety Video” (Azerbajdzsán)
3. ,,Hamad International Airport Orchard Campaign” (Katar)

A CIFFT, amely az ENSZ Turisztikai Világszervezetének (UNWTO) tagja, elkötelezett a turizmus audiovizuális kommunikációjának fejlesztése mellett. Partnerei között található az Európai Utazási Bizottság (ETC) és a Karibi Turisztikai Szervezet (CTO). A CIFFT Circuit évente újabb mérföldköveket állít az iparág elé, ösztönözve a kreativitást és az együttműködést.

További részletek a győztesekről és a versenyről a CIFFT hivatalos oldalán érhetők el.