2024. márciusában Románia és Bulgária csatlakozik az európai schengeni határmentes övezethez légi és tengeri határátkelői pontokon – írta meg a BBC. Az Air Schengen azt jelenti, hogy a Romániából és Bulgáriából érkező utasok útlevelét csak a beszállókapuknál ellenőrzik.
A Schengen zónának jelenleg 27 ország a tagja, amely 400 millió ember szabad mozgását teszi lehetővé, Románia és Bulgária nagyon szeretne csatlakozni.
Románia és Bulgária 2007-ben csatlakozott az EU-hoz, és már több mint 10 éve próbálkozik a schengeni övezethez való csatlakozással.
Ausztria korábban megszavazta a két ország csatlakozását a Schengen zónához, de 2022-ben végül vétót emelt a hatályba lépés ellen, ezzel megfosztva Romániát és Bulgáriát a turisták szabadabb mozgásától. Ausztria az illegális bevándorlás fokozódásának veszélyével indokolta döntését, ugyanakkor később megállapodott abban, hogy a két EU-tagállam fokozatosan, első lépcsőben Air Schengen fantázianevű megoldással csatlakozhat az övezethez. A szárazföldi határok megnyitásáról jövőre folytatódnak a tárgyalások.
Románia és Bulgária schengeni csatlakozásával Írország és Ciprus maradnának azok az EU-s országok, amelyek nem tartoznak a Schengeni övezethez.
A román belügyminisztérium december 27-én, szerdán késő este kiadott közleményében jelentette be, hogy megállapodás született Ausztriával:
„13 év után Románia végre a schengeni övezet tagja lesz. Megszületett az erről szóló politikai megállapodás!”
– posztolta Marcel Ciolacu román miniszterelnök Facebook-on.
Nikolai Denkov bolgár miniszterelnök is megerősítette a megállapodást az év végi kormányülésen. Osztrák tisztviselők eközben kevésbé ünnepélyesen hűtötték a kedélyeket és csak annyit közöltek, hogy a tárgyalások folytatódnak a teljes körű tagsággal kapcsolatban és a szárazföldi határokon egyelőre nem lesz változás, azok nem válnak schengeni határátkelővé.
Air Schengen: Románia és Bulgária csatlakozott a schengeni övezethez, de csak részben
Ausztria illetékeseit sikerült meggyőzni arról, hogy az alapból is szigorúan ellenőrzött repülőtéri és tengeri határok esetében érvényesüljenek a Schengen-zóna által biztosított könnyítések. Ausztria végül most engedélyezte a két ország légi közlekedésére vonatkozó szabályok enyhítését, azzal a feltétellel, hogy elvárják, hogy Brüsszel tegyen lépéseket az EU külső határainak megerősítésére.
A háromoldalú megállapodás értelmében 2024 márciusától megszűnik a határ- és vámellenőrzés a repülőtereken és a tengeri kikötőknél, 2024-ben pedig a közúti és vasúti határ- és vámellenőrzés megszüntetéséről is folytatják a tárgyalásokat.
„Az Air Schengen azt jelenti, hogy a Romániából és Bulgáriából érkező utasok útlevelét csak a beszállókapuknál ellenőrzik”
– magyarázta az AFP hírügynökségnek Gerhard Karner osztrák belügyminiszter.
Spabook vélemény: Magyar szempontból tehát a helyzet az, hogy a korábbiakhoz képest egyszerűbben utazhatunk be mindkét országba és onnan haza – repülővel.
Magyarok számára elegendő a személyi igazolványt felmutatni (ez szárazföldi határokon is érvényes mintkét ország esetén!) a repülőtéri beszállás alkalmával, viszont az érkezési oldalon már nem kell újabb ellenőrzéssel bajlódnunk, szabadon beléphetünk bármelyik országba, vagy szabadon kisétálhatunk Budapesten, nem kell újra sorbaállni Ferihegyen.