Nápoly lakhatási válság rövid távú lakáskiadás

Újabb várost sodor lakhatási válság felé a rövid távú lakáskiadás

by Polisor Bettina

A turisztikai fellendülés átalakítja a történelmi központot és fellendíti a helyi gazdaságot, a rövid távú bérbeadások számának növekedése azonban lakhatási válsághoz vezetett Olaszország harmadik legnagyobb városában, Nápolyban is, ami a lakosok és egyesületek szerint – az ország egyik legelszegényedettebb térségében – az árak egekbe szökését és a szociális problémák súlyosbodását eredményezte – írja a Tourism Review.

A rövid távú bérbeadás fellendülése lakásválságot idéz elő Nápolyban

Néhány év alatt a nápolyi turizmus drámaian megugrott: 2023-ban 13 millió látogatót vonzott az olasz város, 2025-re pedig 18 millió látogatót várnak. Ez a beáramlás azt eredményezte, hogy több mint 10 000 turista apartman szerepel az Airbnb platformon, ami még Velence rövid távú bérbeadási kínálatát is felülmúlja.

Az Airbnb adatbázisa háromhavonta frissül, Nápolyban ennyi idő alatt a rövid távra kiadó ingatlanok száma általában 400-800 kiadó lakással növekszik. A rövid távú bérbeadások számának növekedése különösen a világjárvány után volt érezhető.

Szakértők szerint az önkormányzat nem szabott korlátokat a turizmusnak, ami spekulációhoz vezetett, ez pedig soha nem látott magasságokba emelte az ingatlanárakat, és csökkentette a hosszú távú bérlemények elérhetőségét.

Tíz évvel ezelőtt egy lakás bérleti díja a történelmi belvárosban 550 és 600 euró között volt, ma azonban ezek az árak 1200 és 1400 euró között mozognak – a bérleti díjak lényegében megduplázódtak egy évtized alatt.

Nápoly lakhatási válság rövid távú lakáskiadás

Ez a helyzet különösen a fiatalokat érinti rosszul, akiknek nehézséget okoz, hogy megengedhessék maguknak egy albérlet finanszírozását, vagy a saját lakás vásárlását. Ennek eredményeként sokan kénytelenek a külvárosokba költözni vagy elhagyni a központi területet, Nápoly szívét, amely az egyik legnagyobb és legnépesebb történelmi negyed Európa nagyvárosai között.

Néhány éve a ma turistákat vonzó városrészek a szervezett bűnözés miatt még veszélyesnek számítottak Nápolyban

Az óváros azon részein, amelyeket egykor a bűnözés miatt veszélyesnek tartottak, a turisták ma már szuvenírboltokkal, éttermekkel, fagylaltozókkal és pizzériákkal szegélyezett utcákon sétálnak, amelyek a híres nápolyi konyhát mutatják be.

„Ezek olyan helyek voltak, ahová senki sem ment el bizonyos időpontokban, mert féltek a bűnözőktől.”

– jegyezte meg Giuliano Granato, a Nápolyban erős jelenléttel rendelkező Potere al Popolo mozgalom szóvivője.

Granato hozzátette, hogy bár a turizmus javított a helyzeten, de megváltoztatta a bűnözői csoportok működését is a területen belül.

Nápoly polgármestere, Gaetano Manfredi felismerte, hogy a turisták által lakott lakások számának növekedése kihívást jelent a lakhatással kapcsolatos problémák megoldásában, ezért olyan országosan hatályos jogi szabályozást szorgalmaz, amely lehetővé tenné az egyes települések számára, hogy saját igényeiket figyelembe véve korlátozzák a rövid távú bérbeadást.

A kihívások ellenére Nápoly első embere védelmébe veszi a turizmust, mint jelentős gazdasági növekedési és foglalkoztatási lehetőséget, és mint mondta, „a turizmus átalakította Nápoly arculatát, a városról szóló narratíva pozitívvá vált”.

A turizmus világának híreiért csatlakozz csoportunkhoz, kövess Instán és TikTok-on is, iratkozz fel hírlevelünkre!

Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. Elfogadom Bővebben