Ne egyél tojást, ha ide utazol, 90% szennyezett

by Kassay Tamás

Az Ile-de-France regionális egészségügyi hivatal (ARS) közleményben hívta fel a figyelmet arra, hogy jelentős mennyiségű szennyező anyagot – dioxint, furánt, PCB-t és PFAS-t – találtak a tojások 90 százalékában, amik Párizs környéki termelőktől kerülnek a fogyasztók asztalára, számolt be róla a Le Monde nyomán a Telex is.

Turizmus szakportálként kötelességünk volt utánajárni a dolognak és ennek nyomán most felhívjuk a Franciaországba, elsősorban Párizsba és környékére utazók figyelmét arra, hogy kerüljék a tojás és a tojás tartalmú élelmiszerek fogyasztását!

A tojások heti egyszeri, vagy ennél ritkább és kevesebb mennyiségű fogyasztása továbbra is lehetséges, de különösen nem ajánlott gyermekek, várandós és szoptató nők számára.

A párizs környéki tojásokban azonosított szennyező anyagok szerepelnek a POP listáján, amelyek a környezetben tartósan megmaradnak, és károsak az egészségre. Az ARS egészségügyi hivatal úgy véli, hogy a tojások szennyeződésének oka a széles körű talaj- és légszennyezettség.

410 francia településen nem ajánlott a szennyezett tojások fogyasztása

Párizs szennyezett tojás Franciaország

Az egészségügyi hivatal jelentéséből az is kiderül, hogy a szennyezett tojás probléma összesen 410 települést érint: többek között Párizst, Felső-Szajna egész megyéjét, a Marne és az Oise-völgy településeit is. Érdemes ránézni a Google Térképen, igen nagy területről van szó!

A Párizs vonzáskörzetében jelen lévő szennyezett tojás probléma nem újkeletű, több éve fennáll, ennek ellenére még nem került be a köztudatba, a turisták mit sem tudnak a veszélyről.

Az ARS 2022 februárjában adta ki az első figyelmeztetést, amikor magas dioxin-, furán- és PCB-szintet mutattak ki azon szabadon nevelt tyúkok tojásaiban, amelyeket Európa legnagyobb háztartásihulladék-égetőjének közelében tartottak Párizs közelében. Az ARS ezt követően kiterjesztette a vizsgálatokat és ezek során arra az eredményre jutottak, hogy a szennyeződések koncentrációja egyes tojásokban magasan, akár tízszeres mértékben is túllépik a határértéket.

Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. Elfogadom Bővebben