Az Európai Unió határok nélküli schengeni övezete újabb mérföldkőhöz érkezhet, miután Ausztria várhatóan feloldja vétóját Románia és Bulgária teljes körű csatlakozásával szemben. Ez a döntés több mint egy évtizedes várakozás után hozhat áttörést a két kelet-európai ország számára, hogy teljes jogú tagjaivá váljanak az utazási szabadságot biztosító övezetnek. – vette észre a Portfolio.
A részleges Schengeni csatlakozás eddigi eredményei
Románia és Bulgária már idén március végén részlegesen csatlakozott a schengeni övezethez, amely lehetővé tette a légi és tengeri határellenőrzések felfüggesztését a két ország és a többi 27 tagállam között. A szárazföldi határok ellenőrzése azonban továbbra is fennmaradt, elsősorban Ausztria migrációs aggályai miatt. Az osztrák kormány attól tartott, hogy a két ország csatlakozása növelheti az illegális bevándorlók számát a térségben.
Az elmúlt időszakban azonban Bukarest és Szófia fokozta a határvédelemmel kapcsolatos intézkedéseket, amelyek jelentős eredményeket hoztak: csökkent a menedékkérelmek száma és az illegális határátlépések aránya. Úgy tűnik, ezek a lépések meggyőzték Ausztriát, amely most hajlandónak mutatkozik feloldani vétóját.
Diplomáciai fordulat Budapesten
A tárgyalásokat ismerő források szerint a schengeni bővítés ügyében kulcsfontosságú lesz az osztrák, román, bolgár és magyar belügyminiszterek pénteki budapesti találkozója. A diplomáciai esemény komoly esélyt kínál arra, hogy megszülessen a végső megállapodás, amelyet az uniós belügyminiszterek december 12-i ülésén hivatalosan is jóváhagyhatnak.
Marcel Ciolacu, Románia miniszterelnöke optimistán nyilatkozott a folyamatról. „Már van egy elfogadott időtervünk. Ez 2025. január 1-jétől meg fog történni” – mondta a helyi sajtónak. A román kormányfő szerint a budapesti találkozó eredménye kulcsfontosságú lesz abban, hogy a schengeni bővítés lendületet kapjon, és erős üzenetet küldjön azoknak az országoknak, amelyek még haboznak a támogatás kérdésében.
Hollandia még bizonytalankodik
Bár Ausztria hajlandósága áttörést jelenthet, a schengeni bővítés teljes sikere továbbra is bizonytalan. A holland kormány álláspontja kérdőjeles maradt, különösen azután, hogy a Szabadság Párt csatlakozott a kormánykoalícióhoz. A párt keményvonalas migrációs politikája megváltoztathatja az ország eddigi támogató hozzáállását, amelyet még 2023-ban tanúsított Románia és Bulgária részleges csatlakozása kapcsán.
A Schengeni bővítés újabb lépés Európa egysége felé
A schengeni övezet bővítése nem csupán Románia és Bulgária, hanem az egész Európai Unió szempontjából fontos mérföldkő lehet. Az integráció elmélyítése és a határok nélküli utazás kiterjesztése hozzájárulhat a gazdasági együttműködéshez és az európai egység erősítéséhez. A pénteki budapesti találkozó eredményei meghatározóak lehetnek e folyamat jövője szempontjából.
Hamarosan kiderül, utazhatunk-e újabb két országba, két tengerpartra ellenőrzés nélkül.