A világ vezető vendéglátóipari csoportja, az Accor közzétette 2024. évi harmadik negyedéves jelentését. A negyedév során az Accor csoport 47 szállodát nyitott, ami új 8000 szobát és 3,2 százalékos nettó egységnövekedést jelent az elmúlt 12 hónaphoz képest.
Szeptember 30-án az Accor szállodai portfóliója 5638 szállodából és 838 826 szobából állt, a tervekben 231 000 újabb szoba szerepel 1380 szállodában.
- A csoport a céljainak megfelelően szilárd növekedést könyvelhetett el: 2023 harmadik negyedévéhez képest 12%-os bevételnövekedést ért el.
- Az európai és észak-afrikai (ENA) régióban a prémium, középkategóriás és economy (PM&E) divízió kiadható egységekre jutó szobaárbevétele (RevPAR) 2023 harmadik negyedévéhez képest 6 százalékkal nőtt.
A cég erős teljesítményét különösen a Luxus & Életmód márkák iránti kereslet növekedése, valamint a nagy potenciállal bíró régiókban tapasztalt dinamizmus támogatta, amelyhez hozzájárult a párizsi olimpiai játékok turisztikai hatása is. A vállalat az EBITDA (kamatok, adók, értékcsökkenés és amortizáció előtti eredmény) elvárt értékét is emelte, immár 1,100–1,125 milliárd euró közé.
Kiemelkedő eredményeket ért el az Accor a luxus szegmensben
A Luxus & Életmód divízió RevPAR-ja 7%-kal nőtt, amely főként a foglaltsági arány növekedésének köszönhető. Kiemelkedő eredményt mutatott a Lifestyle szegmens, amely 14%-os RevPAR emelkedést ért el az előző évhez képest, különösen a török és egyiptomi üdülőhelyek erős teljesítménye révén. A Premium, Középkategóriás és Gazdaságos (PM&E) szegmens 5%-os RevPAR növekedést ért el, főként az áremelések hatására.
Az Accor régiós teljesítményei
Az Észak-Európa és Észak-Afrika régióban 6%-os RevPAR növekedés mutatkozott. Franciaországban, ahol az olimpiai játékok növelték a szobafoglaltságot, erős bevételi növekedést értek el, míg az Egyesült Királyság és Németország is stabil növekedést mutatott. A Közel-Kelet és Ázsia–Csendes-óceáni térségben a RevPAR csupán 1%-kal emelkedett, mivel az országok közötti teljesítmények eltérőek voltak. Délkelet-Ázsiában jelentős keresletet generált a kínai turisták beáramlása, míg Kína belföldi piacán a gyengülő fogyasztói kiadások visszavetették a növekedést.
Az amerikai kontinens, amely főként Brazília teljesítményét tükrözi, erős keresletet tapasztalt, különösen az üzleti ügyfelek körében, amelyet a São Paulóban zajló rendezvények is támogattak.
Az Accor növekedésének alapját a sikeres diverzifikáció és stratégiai akvizíciók adják
Az Accor a földrajzi és szegmensek szerinti diverzifikáció révén tovább erősítette helyzetét. Az elmúlt év során 47 új hotelt nyitottak meg, így a hálózat már több mint 838,000 szobát foglal magába, és jelenleg 231,000 szoba van a fejlesztési pipeline-ban. A vállalat luxusportfólióját bővítette a Potel & Chabot akvizícióval 2023 októberében, valamint a Rikas megszerzésével 2024 márciusában. Ez a két felvásárlás jelentős mértékben hozzájárult a Hotel Assets & Other szegmens bevételeinek növekedéséhez.
Pénzügyi stabilitás és jövőbeli kilátások az Accor-nál
Az Accor az év további részében 4-5%-os RevPAR növekedést, valamint 3-4%-os nettó egységnövekedést prognosztizál. Az EBITDA várakozások is magasabbak az év korábbi becsléseinél. Sébastien Bazin, az Accor vezérigazgatója és elnöke szerint a cég hosszú távon fenntarthatja üzleti modelljének stabilitását, amely a működési rugalmasság, minőségi végrehajtás és pénzügyi fegyelem hármasának köszönhetően képes jelentős növekedést elérni a jövőben.
Az Accor sikeres refinanszírozási műveleteket hajtott végre, ideértve egy 500 millió eurós hibrid kötvény kibocsátását, amely ötszörös túljegyzést vonzott, tovább növelve a cég iránti befektetői bizalmat. Az Accor Invest asset-értékesítési tervével tovább optimalizálják a vállalat pénzügyi szerkezetét, csökkentve a hiteleket és javítva a portfólió jövedelmezőségét.