A Ryanair vezérigazgatója, Michael O’Leary nem ért a TikTok-hoz, nincs fent az X-en, és biztosan nem fogod látni, ahogy a nyaralásáról oszt meg fotókat az Instagramon, mégis büszkén állítja magáról, hogy ő a közösségi média egyik eredeti formálója – írja a Skift.
A hajmeresztő hírek és az ezzel járó ingyenes reklám a 2000-es évek eleje óta a Ryanair egyik védjegye
Az utóbbi időben a légitársaság mégis finomított a közösségi média stratégiáján. O’Leary ezzel együtt úgy jellemzi az online platformokat, mint egy „lehetőséget arra, hogy sok embert ingyenesen elérjünk”, de ez csak a történet egyik része. Az igazi közösségi média varázslat egy második összetevő hozzáadásával jön létre:
„Mindössze annyit kell tenned, hogy zajt csapsz. Én zajt csapok, legyen szó akár a fizetős wc-kről, vagy az állóhelyekről, vagy bármi másért fizetendő díjakról. A közösségi média bármilyen képtelen hülyeséget felkap.”
– mondta O’Leary (címlapon World Travel & Tourism Council, CC BY 2.0, Wikimedia Commons)
Legyen az a repülőgépen való pisilésért való fizetés miatt aggódó Time Magazine, vagy az ABC News, amely a függőleges ülőhely koncepciójával riogatott, a Ryanair szándékosan botrányos mutatványai a közösségi médiában sorra keltettek nagy visszhangot, és a legjelentősebb csatornák is beszámoltak róluk. Bár a legtöbb márka számára ez nem éppen követendő stratégia, az, hogy O’Leary megközelítése rendkívül hatékony és működik, tagadhatatlan.
A Ryanair nagy összegeket fektetett be a közösségi média csapatába, hogy eredeti tartalmakat hozzon létre
„Felvettünk egy csapat 25 év alatti srácot, és azt mondtuk: „Nézzétek, írjatok, amit akartok a Twitterre, Facebookra, Instagramra, TikTok-ra.” Nem értem a TikTokot, nem követem, soha nem jártam rajta. Számomra ez egy esztelen hülyeség, de világszerte emberek milliói követik a Ryanair fiókját, így azt hiszem, most már messze mi vagyunk az egyik legnagyobb vállalati egység a TikTok-on.”
– mondta a Ryanair vezérigazgatója
O’Leary stratégiája összhangban van és alátámasztja a Spabook bloggere által leírtakat és rávilágít arra, hogy mennyire fontos a tudatosság az interneten is. A felhasználók ugyanis, bedőlve ostobaságoknak, felháborodásuk kifejezésével ahhoz járulnak hozzá, hogy negatív, vagy felesleges tartalmak legyenek virálisak értelmes, hasznos és minőségi tartalmak helyett:
Csak a TikTok-on 2,2 millió követője van a Ryanairnek, emellett több mint 36 millió lájkot is gyűjtött már a fapados légitársaság. Összehasonlításképpen: az easyJetnek – a Ryanair legnagyobb riválisának – 262 000 követője van a TikTok-on, míg a másik fő fapados versenytársának, a Wizz Airnek mindössze 62 000 követője van, de még így is van hova fejlődnie a Ryanairnek, hogy utolérje az ESPN-t vagy például a Netflixet.
A Ryanair vezérigazgatójával ellentétben egyébként számos globális légitársaság vezérigazgatójának személyes profilja található meg a különböző online platformokon. A legismertebbek közé tartozik a Virgin Atlantic vezetője, Shai Weiss, aki rendszeresen osztja meg véleményét az Instagramon gyűjtött 359 000 követőjével, de például a Delta vezetője, Ed Bastian is több, mint 275 000 követővel büszkélkedhet a LinkedIn-en, míg Scott Kirby, a United-nél dolgozó kollégája több, mint 185 000 követővel rendelkezik.
Hogyan használja a Ryanair az X-et?
A légitársaság 2013 óta van jelen a korábban Twitter néven ismert platformon, ahol kétirányú megközelítést alkalmaz. A több mint 800 000 követővel rendelkező fő profilján mémeket és az ír politikusokról szóló kíméletlen fricskákat tesznek közé, míg az utasok kérdéseit a külön erre fenntartott úgynevezett „@askryanair” csatornára irányítják. Ennek a fióknak egyébként tizedannyi követője van, mint a Ryanair fő fiókjának.
Ez a kétirányú kommunikáció részben annak is betudható, hogy az X már nem az az ügyfélszolgálati eszköz, ami egykor volt: tavaly nyár óta a @askryanair oldal tetején olvasható bejegyzés arról értesíti a felhasználókat, hogy „a közvetlen üzeneten keresztüli ügyfélszolgálat nem elérhető ezen a hálózaton” – az utasokat így a Facebook Messenger vagy a Ryanair weboldalán elhelyezett külön segélyoldal felé irányítják át.
Annak ellenére, hogy a légitársaság közösségi média gurui láthatóan szinte teljes felhatalmazást kaptak, hogy azt csináljanak vagy mondjanak a különböző online felületeken, amit csak akarnak, a Ryanair vezérigazgatója mégis megköveteli, hogy két tabut mindenesetben tartsanak szem előtt:
- az egyik a biztonság kérdése, ami nem lehet sosem vicc tárgya, hiszen ez túl érzékeny téma a Ryanair számára, amely büszkén állítja magáról, hogy a világ egyik legbiztonságosabb légitársasága
- a másik tabu pedig – amit II. Erzsébet 2022 szeptemberében bekövetkezett halála óta tart szem előtt a légitársaság – hogy „Ne szidd a királynőt – ne próbálj meg semmi vicceset kitalálni ezzel kapcsolatban.”