Az Airbnb tegnap nyílt levélben fordult Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterhez, a Budapesten megrendezett Európai Turizmus Fórum apropóján és amellett érvel, hogy ne szabályozza a kormány a rövid távú szálláskiadást, mert az szerintük sok család számára „jövedelemkiegészítő tevékenység”.
Az Airbnb nyílt levele és érvei
Az Airbnb szerint Magyarország kiemelt célpont az európai és globális turisták körében, a rövid távú bérbeadás pedig jelentős előnyöket biztosít a magyar gazdaságnak. A levél szerint a rövid távú lakáskiadással érkező vendégek tavaly mintegy 1,5 milliárd euróval járultak hozzá a magyar GDP-hez és közel 40 000 munkahelyet teremtettek. A cég felhívja a figyelmet arra, hogy ezek az előnyök veszélybe kerülnek, ha általános tilaltás merül fel és az ilyen jellegű intézkedések szerintük gyakran inkább rontják, mintsem javítják a helyzetet.
A levél figyelmeztet arra, hogy a szigorú szabályozás negatívan befolyásolhatja azon magyar családok jövedelmét, akiknek a rövid távú lakáskiadás fontos jövedelemkiegészítést jelent a gazdasági kihívásokkal teli időszakban.
Az Airbnb azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő szabályozással és együttműködéssel a város hosszú távon is profitálhat a rövid távú bérbeadásból. Szerintük elengedhetetlen a szektor gazdasági hatásainak figyelembevétele és olyan szabályok kialakítása, amelyek lehetővé teszik a fenntartható turizmus fejlődését, anélkül, hogy káros hatással lennének a helyi közösségre.
Spabook vélemény: Nos, az AirBnb levele nettó blöff, nem nevezhetjük másnak. A jövedelmkiegészítés fogalma egyértelműen eltér az üzletszerű vállalkozás és az apartmanhotel üzemeltetés fogalmától. Jövedelemkiegészítés az, amikor valaki a saját szobáját, vagy a saját lakásában egy vendégszobát, esetleg a nappalit kiadja és így fogad vendéget. Ez volt az AirBnb eredeti működési modellje. A New York-i AirBnb szabályozás ezt hozta vissza, ott ugyanis azt írták elő, hogy csak abban az esetben lehet turistáknak kiadni szobát, vagy a lakás részeit, ha a tulajdonos is ott tartózkodik az ingatlanban. Idehaza is ezt a szabályozást lenne érdemes megfontolni és bevezetni.
- Aki szeretne nyitni apartmanszállodát, panzió formájában ezután is megteheti az arra vonatkozó szabályok betartása mellett.
- Aki mellékes jövedelemkiegészítést szeretne, kiadhatná a lakása tetszőleges részeit, akik olcsón szeretnének utazni, élhetnének ezzel a lehetőséggel.
- Akik pedig a befektetésként tulajdonolt lakásukat szeretnék bérbeadni, megtehetik a hosszú távú albérletpiacon.
Nagy Márton válasza az Airbnb nyílt levelére nem késlekedett sokat, a nemzetgazdasági miniszter szinte postafordultával reagált is.