Azon túl, hogy mesébe illő tájak, barátságos és vendégszerető helyiek, és az egész világon egyedülálló kultúra fogad minket, van még valami, ami elvitathatatlanul egyedi és meghatározó Görögországban, ez pedig az ország gasztronómiája. Korábban írtunk róla, hogy melyek azok a görög szigetek, amiket érdemes felfedezni, most pedig jöjjön egy görögországi ízelítő, körkép azokról az ételekről, amik lépten-nyomon visszaköszönnek az étlapok hasábjain.
Étvágygerjesztők görög módra
Az előételek sorát a világszerte talán leginkább ismert „görög” jelzőt viselő étellel kezdjük, ami nem más, mint a choriatiki, vagyis a görög saláta, ami minden görög kedvence, és szinte minden étkezés kötelező eleme. Hagyományosan uborkából, olajbogyóból, paradicsomból, lila hagymából és egy nagy darab feta sajtból készül, az öntetet pedig ízlés szerint mindenki maga választja, ezért minden étteremben olívaolajat, sót, borsot és ecetet szolgálnak fel a salátához.
Egy másik klasszikus előétel a tzatziki. Ez az igazán autentikus görög mártogatós valódi, sűrű, krémes görög joghurtból, fokhagymából, uborkából, olívaolajból, friss kaporból – és néhol citromlé hozzáadásával – készül. Egyszerű és könnyen elkészíthető előétel, és szinte minden ételhez tökéletesen passzol. Leginkább a fasírthoz hasonlatos, csak éppen húsmentes, zöldségekből készülő falatokkal zárjuk az előételek sorát. Ezek egyike a Santorini szigetén hagyományos tomatokeftedes, a másik pedig a Krétán népszerű kolokithokeftedes. Mindkettő alapját a friss menta, a feta sajt és az extra szűz olívaolaj adja, csak míg az előbbit kockára vágott paradicsommal bolondítják meg, addig utóbbi cukkiniból készül. Ezeket a mennyei falatokat tzatzikivel, vagy natúr joghurtos mártogatóssal tálalják.
Alapos bemelegítés után jöhetnek Görögország legnépszerűbb főfogásai
Ahogy egy rendes mediterrán országhoz illik, így a görög konyha gerincét is a sült/grillezett ételek adják. Az alapanyagok széles palettáján a legkülönlegesebb halaktól és a tenger gyümölcseitől kezdve, a csirke és a bárányhúson át a zöldségekig minden megtalálható.
A két legnépszerűbb és bárhol elérhető „fastfood” Görögországban a souvlaki és a gyros. Mielőtt azt gondolná az egyszeri utazó, hogy e két étel ugyanaz, és a fő különbség mindössze annyi, hogy az egyiket tányéron, a másikat pitában szolgálják fel, gyorsan eláruljuk, hogy ez bizony tévedés. Mindkét étel húsból készül, mindkettőt zöldségekkel, sült burgonyával, tzatzikivel és citrommal tálalják, és mindkettőt lehet tányéron vagy pitába kérni, az ételekben lévő hús elkészítésének módja viszont más: a souvlaki esetében a nagyobb húsdarabokat nyárson sütik, míg a gyors esetében az itthon is jól ismert módon, és az étel nevéből fakadóan „körbe-körbe” forogva sülnek meg az egymásra pakolt hússzeletek. Mindkét ételnél fontos szem előtt tartani, hogy szinte minden étteremnek megvan a maga egyedi receptje, így biztos, hogy ahány étterem, annyiféle íz vár ránk.
Biztosan sokan kóstoltak már tengeri ételeket különböző országokban, de aki először fogyaszt Görögországban tenger gyümölcseit, az hamar rá fog jönni, hogy kivételesen finom ételekkel van dolga. Legalább egyszer ki kell próbálni a polipból, osztrigából, tintahalból, garnélarákból, kardhalból, vagy a tengeri vörös márnából készült görög fogásokat!
Csakúgy, mint a tenger gyümölcsei, a bárány is különlegességnek számít Görögországban. A lassan sült bárány, a kleftiko például egy hagyományos görög étel, olívaolajjal, citromlével és fokhagymával készül. A „Kleftiko” szó jelentése „lopott”. Az elnevezés állítólag a klephtáktól (az oszmán-ellenes felkelők görögök leszármazottai) ered, akik kecskét vagy bárányhúst loptak, és azok húsát rejtett, földalatti kemencékben sütötték meg azért, hogy az lezárja az illatokat, így kerülve el a lebukás veszélyét.
A zöldséges ételek közül az egyik legismertebb a papoutsakia („kis cipő”) vagyis a töltött padlizsán, amit paradicsom alapú húsmártással, besamel szósszal és sajttal megtöltve sütnek aranybarnára. Az összetevők láttán egy másik hagyományos görög étel, a muszaka juthat eszünkbe, ami annyiban más, hogy a rétegezve sütött hozzávalók kiegészülnek karikára vágott burgonyával. Hogy a marhahúst kedvelők se maradjanak éhen, következzen a stifado, egy különleges, semmihez sem fogható marhapörkölt. Fűszerezése egészen egyedi, ugyanis paradicsommal, hagymával, fahéjjal, ecettel vagy vörösborral, valamint különféle fűszerek és gyógynövények hozzáadásával készül. A főételek sorát egy vegetáriánusok által is kedvelt étellel zárjuk, ami a dolmades, vagyis a töltött szőlőlevél. Ez a nagyszerű húsmentes étel, amely világszerte minden görög étteremben népszerű fogás, ízletes szőlőlevelekből készül, amit citrommal ízesített rizzsel, friss fűszernövényekkel és fűszerekkel töltenek meg.
Amerikai helyett görög pite
Görögország szerte népszerű a tiropita, más néven „görög sajtos pite”, amit jellemzően reggelire, vagy főétkezések közt fogyasztanak. A rétestésztából készült háromszögek fő összetevői a különféle sajtok (főleg feta) – egy kevés görög mézzel és szezámmaggal tálalva igazán különleges finomságot kapunk. A spanikopita, vagyis „görög spenótos pite”, egy másik, főleg húsvét idején népszerű pite Görögországban, ami a tiropitához hasonlóan készül. Ezt a finom ételt a nap bármely szakában, reggelire és vacsorára, előételként vagy uzsonnaként is fogyaszthatjuk.
Ha még fér belénk, ne hagyjuk ki ezeket a görög desszerteket sem
Attól függően, hogy az év melyik szakában járunk, más-más típusú desszertek kerülnek felszolgálásra. Nyáron könnyedebb édességeket, például rizogalot és görög joghurttal párosított kanalas édességeket kínálnak, míg télen a hagyományos családi ebédek után valószínűleg baklava kerül az asztalra.
A baklava több réteg rétestésztából készül, mindegyik réteget alaposan megkennek olvasztott vajjal, amit aztán darált pisztáciával vagy dióval szórnak meg. A sütőből kikerülve selymes, fahéjas-narancsos sziruppal koronázták meg, illetve öntik nyakon ezt a tradicionális desszertet. A rizspuding görög változata a rizogalo. Ez az egyike azoknak az ételeknek, aminek végtelen változata létezik szerte a világon. Görögországban rizs, víz, tejszín, kardamom, fahéjrúd és cukor kombinálásával készítik ezt a könnyű édességet. Végül jöjjön egy általában reggeliként fogyasztott péksütemény, a bougatsa. Ez a grízpudinggal töltött, ropogósra sütött rétestésztából készült édesség fahéjjal és porcukorral meghintve a legfinomabb.
Akik kellően megéheztek, azoknak Görögország szállások kiválasztásában, utazásszervezésben örömmel segít megbízható partnerünk, a Schuster Travel. A turizmus világának alapos és minőségi híreiért pedig iratkozz fel hírlevelünkre, és csatlakozz csoportunkhoz!