A tegnap bejelentett olaszországi sztrájk után ezúttal a magyarok által egyik legsűrűbben repült reptér, a londoni gatwick dolgozói szüntetik be a munkát. Mintegy 1000 dolgozó, köztük a poggyászkezelők és a check-in személyzet is 8 napos(!) sztrájkot tart, amely még ebben a hónapban kezdődik.
A Unite szakszervezet szerint a sztrájk oka egy bérvita.
Bár a munkavállalók különböző bérezésben részesülnek, a többségük átlagosan 12,00 font (5200 Ft) alatti órabért kap, annak ellenére, hogy rendkívül fontos és biztonságkritikus feladatokat látnak el. A világjárvány idején a Gatwick repülőtéren számos vállalat nagyarányú elbocsátásokat hajtott végre, és csökkentette a megmaradt alkalmazottak bérét és feltételeit.
Az Unite szakszervezet január óta tárgyalásokat folytat a négy vállalattal, de egyikük sem tett a munkavállalók elvárásainak megfelelő ajánlatot.
A dolgozók fillérekből élnek
Tagjaink a Gatwick repülőtéren hihetetlenül megterhelő feladatokat látnak el, és nélkülözhetetlenek a repülőtér és a légitársaságok működésének fenntartásához, a munkáltatóik mégis úgy gondolják, hogy elfogadható, ha alamizsnát fizetnek nekik.
– mondta Sharon Graham, a Unite főtitkára.
Az utasoknak komoly késésekre, és sajnos járattörlésekre is számítaniuk kell. Budapestről elsősorban az Easyjet és a WizzAir utasai készülhetnek fennakadásokra, mert ennek a 2 légitársaságnak van közvetlen járata London Gatwick (LGW) repülőtérre.
Az első négynapos sztrájk július 28., péntektől augusztus 1., keddig tart, utána pedig augusztus 4., péntektől augusztus 8., keddig tart a következő munkabeszüntetés.
A sztrájkok tovább növelik a nyáron Európa-szerte közlekedő több százezer járat lehetséges fennakadásaival kapcsolatos aggodalmakat, mivel a légiforgalmi irányítók is sztrájk mellett döntöttek.
Az európai légtér irányításáért felelős Eurocontrol szerint a sztrájk naponta akár 12 600 járatot, az utazások nagyjából egyharmadát érintheti.
A Wizz Air kommunikációs vezetője néhány napja adott interjút, amelyben kifejtette, hogy a légitársaság megduplázta a saját személyzetét és az iparági átlag közel kétszeresének megfelelő tartalék repülőgépet tart fenn azért, hogy a nyári időszakban lehetőség szerint a leggyorsabban és legjobban tudjon reagálni a különleges, váratlan helyzetekre.