nagy-korallzátony korall ívás

A Nagy-korallzátony megmentéséért fogtak össze a turizmus szereplői

by Polisor Bettina

Ausztráliában a turisztikai szolgáltatók hatalmas összefogás keretében támogatták bolygónk egyik leglátványosabb természeti eseményét, az évente lezajló korall ívást. A Nagy-korallzátonyon a novemberi telihold hatására indult be a folyamat, amikor a zátony színpompás koralljai trilliónyi petét és hím ivarsejtet engednek szabadon a vízbe. Ez a „tengeralatti hóvihar” Sir David Attenborough szerint „a természet egyik legnagyszerűbb látványossága”. De hogyan kerül képbe a turizmus?

A Nagy-korallzátonyon a korall ívás idén nemcsak természeti csodát, hanem helyreállítási lehetőséget is hozott magával

Az ausztráliai Queenslandben helyi tudósok és turisztikai szolgáltatók a Boats4Corals nevű kezdeményezés keretében innovatív technikákat alkalmaztak azért, hogy az idei korall ívás alkalmával számottevően hozzájáruljanak a zátony növekedéséhez.

A Boats4Corals néven ismert együttműködés a tudósok és a turisztikai szolgáltatók által a Whitsundays térségében, a Reef Islands Initiative keretében sikeresen teszteltük, és ez áttörést jelent a zátonyhelyreállítás egyik legnagyobb akadályában: a megvalósítás méretezhetőségében. Ennek a sikernek az alapjaira építve, a Qantas támogatásával ugyanezt a megközelítést alkalmazzuk a zátony más részein is. Azáltal, hogy lelkes turisztikai szolgáltatóknak valamint helyi lakosoknak adjuk át ezt a módszert, és beépítjük azt a meglévő természetvédelmi eszköztárukba, abban bízunk, hogy egy tudományosan megalapozott, bővíthető zátonyhelyreállítási mozgalmat indíthatunk útjára.”

– mondta Anna Marsden, a Great Barrier Reef Foundation ügyvezető igazgatója

Mit jelent a korall ívás és miért fontos?

Az ívás évente egyszer, általában a meleg hónapokban történik, és egybeesik a teliholddal – a Nagy-korallzátony esetében például jellemzően novemberben zajlik ez a látványos és fontos esemény.

Az éjszakai órákban a korallok által kibocsátott és vízben lebegő ivarsejtek találkoznak, és megtermékenyülnek, majd néhány nap alatt lárvákká alakulnak, amelyek a vízben sodródva majd alámerülve keresnek helyet, ahol letelepedhetnek és új koralltelepeket hozhatnak létre.

A korall ívás a korallok szaporodásának különleges, látványos folyamata, amely során a korallok tömegesen bocsátanak ki petéket és spermiumokat a vízbe. Ez az esemény a tengeri élővilág egyik legnagyszerűbb természeti jelensége, amit gyakran „tengeralatti hóviharnak” is neveznek.

    Az ívás folyamata egy-egy korall számára mindössze néhány órát vesz igénybe, de az egész zátonyt érintő esemény több éjszakán át is tarthat, attól függően, hogy a különböző korallfajok mikor ívnak.

    Ez az esemény azért bír rendkívüli jelentőséggel, mert biztosítja a koralltelepek regenerációját és új kolóniák létrejöttét, az új koralltelepek pedig az ökoszisztéma fontos részét képezik, otthont adva a tengeri fajok ezreinek.

    A turizmus szerepe a Nagy-korallzátony életében

    Az Australian Institute of Marine Science (AIMS) csapata idén először képezte ki Cairns és Port Douglas tengerparti városok turisztikai szolgáltatóit a Coral IVF nevű módszer használatára. Ez az innovatív, a korallok szaporodását elősegítő technika lehetővé teszi, hogy a természetes folyamatokat minimális beavatkozással támogassák.

    Az idei ívás alkalmával egy éjszakai misszió keretében a résztvevők milliónyi korallpetét és spermát gyűjtöttek be, amelyeket speciálisan kialakított lebegő lárvamedencékbe helyeztek el. Itt a lárvák akár egy hétig is biztonságos környezetben fejlődhetnek, mielőtt kihelyeznék őket a zátonyra, azon belül is a különösen sérült területekre.

    Ezzel az új módszerrel drasztikusan növelhető a sikeres megtermékenyítés esélye, hiszen amíg a természetes környezetben erre egymillióból egy az esély, addig a Coral IVF technikával ez tízezerből egyre javul. Az új korallok később egészséges zátonyokat hozhatnak létre, hozzájárulva a Nagy-korallzátony újjáéledéséhez.

    nagy-korallzátony korall ívás
    Lárvák kiengedése a speciálisan kialakított lebegő medencéből. Fotó: barrierreef.org

    Ez az együttműködés tökéletes példája annak, hogyan vehet részt a turizmus aktívan a természetvédelemben. Az olyan kezdeményezések, mint a Boats4Corals, nemcsak a zátony megóvását szolgálják, hanem lehetőséget adnak a helyi közösségeknek és vállalkozásoknak, hogy részesei legyenek a változásnak.

    A Nagy-korallzátony, a világörökség része, nemcsak Ausztrália ikonikus látványossága, hanem az egész bolygó ökológiai egyensúlyának egyik alappillére. Az ilyen események és programok reményt adnak arra, hogy a turizmus és a tudomány együttes erejével megvédhetjük a Nagy-korallzátonyt, és az ahhoz hasonló páratlan természeti csodákat.

    A turizmus világának híreiért csatlakozz csoportunkhoz, kövess Instán és TikTok-on is, iratkozz fel hírlevelünkre!

    Adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. Elfogadom Bővebben