A Wizz Air, Magyarország vezető légitársasága 2024-ben ünnepli fennállásának 20. évfordulóját. Ebből az alkalomból Radó András, a Wizz Air kommunikációs igazgatója számolt be a vállalat legújabb eredményeiről és jövőbeli terveiről egy sajtóreggelin, amelyre a Spabook is meghívást kapott.
A Wizz Air túlnőtte a „nagy” légitársaságokat
A Wizz Air jelenleg 213 Airbus repülőgéppel rendelkezik, amelyek között megtalálhatók az A320ceo, A321ceo, A320neo és A321neo típusok. A légitársaság 16 országban 33 bázist üzemeltet. Az elmúlt 20 évben több mint 420 millió utast szállítottak a Wizz Air repülőgépei, csak 2023-ban 60,3 millió utast fogadtak fedélzetükön. A vállalat jelenleg 8500 alkalmazottat foglalkoztat és több mint 850 útvonalat kínál közel 200 úti célra, 50 országban.
A járvány következtében összeomló iparág a járvány előtti utaskapacitás 96%-án működött 2023-ban, míg a Wizz Air elérte a 155%-ot, tehát míg más légitáraságok átlagban még nem érték el a 4 évvel korábbi szintet, a Wizz azt bőségesen felülmúlta.
100 millió eurós infrastrukturális fejlesztések a nyári káosz elkerülése érdekében
A Wizz Air 2023-ban mintegy 100 millió eurót fordított az infrastruktúra fejlesztésére, hogy csökkentsék a késések számát. Radó András elmondta, hogy a szűk keresztmetszet egész Európában a légiirányítás, ahol a rendkívül szigorú követelmények miatt nehéz feltölteni az új kapacitásokat. Érdekes információ, hogy légiforgalmi irányítónak egyszer lehet felvételizni, egy sikertelen jelentkezés után többször nem lehet próbálkozni.
Mindössze 0,1% a járattörlések aránya a Wizz Air-nél 2024-ben
Bár a sajtó és a közösségi média rendszeresen felkap 1-1 járattörlési esetet, és nyilvánvalóan az érintett járatok utasai számára jelentős bosszúságot okoz, összességében óriási rendszerteljesítményről beszélünk, amelyben a járattörlések aránya meglepően alacsony. Fontos megjegyezni, hogy a járatmódosítás nem számít törlésnek.
A Wizz Air gépei 301000 járatot teljesítettek 99,4%-os járatteljesítési arány mellett 2023-ban
A 2023-as adatok alapján tehát mindössze a tervezett járatok 0,6%-a nem szállt fel. A törlések 45%-a a légiirányítás miatt volt szükséges, elsősorban a mediterrán térségben tapasztalható sztrájkok miatt.
2024-ben a Wizz Air a járatok 99,9%-át teljesítette. Az idei évi minőségbeli javulást szemlélteti, hogy 72%-kal kevesebb járattörlés volt 2022-höz képest, valamint a késések száma is csökkent mintegy 25%-kal.
A mi érdekünk az, hogy repüljünk.
– mondta Radó András, utalva arra, hogy minden egyéb eset veszteséget okoz a Wizz Air számára, tehát mindent megtesznek, hogy a járatok rendben tudjanak közlekedni.
A Wizz Air szakemberei élesben „sakkoznak” a járatokkal, hogy egy-egy váratlan helyzet esetén a gépek átcsoportosításával megmentsék az útvonalakat, sok esetben ilyenkor az adott repülőgép másik városba indul, mint ahová beütemezték és egy másik városból érkező gép ugrik be a helyére, mindebből az utasok szinte semmit nem érzékelnek, kis mértékű késések formájában jelentkezik ez leginkább. Vannak olyan dominóeffektus esetek, amikor viszont jobb döntés az egyik járatot törölni, hogy a folyamatosan egymásra csúszó átcsoportosítások a következő napi menetrendet és várható pontosságot ne veszélyeztessék, és ezért azt inkább tiszta lappal kezdik.
A légitársaság úgynevezett wet lease szolgáltatást is igénybe vesz, azaz személyzettel együtt bérel repülőgépet más társaságtól, hogy minden vállalt utat teljesíteni tudjanak.
A Wizz Air 2024 nyarán kerüli a járatmódosítást – ha lehet
A július-augusztusi menetrendhez a Wizz Air már hónapokkal korábban fixálta az indulási és érkezési időpontokat, hogy az utasok ne kerüljenek kellemetlen helyzetbe, amikor a szállásukat egy nappal későbbi indulás miatt nem tudják elfoglalni, vagy rövidebb ideig tartózkodhatnak az úti céljukon. 2024-ben kiemelten figyelnek arra, hogy az ilyen jellegű járatmódosításokat elkerüljék. Kivétel ez alól, ha biztonsági intézkedések szükségessé teszik, mint például Izrael esetében, ahol biztonsági okokból a gépek sötétedés előtt el kell hagyják az ország területét.
Új útvonalak a Wizz Air menetrendjében Budapestről
2024-ben a Wizz Air minden idők legnagyobb kínálatát nyújtja Magyarországról. Több mint 667 millió üléskapacitás áll rendelkezésre, ami 15%-kal nagyobb, mint 2023-ban. A légitársaság piaci részesedése Magyarországon 35%-ról 38%-ra nőtt. Az EURO 2024-re kilenc szurkolói járatot indítanak Budapestről és Debrecenből, hogy a magyar szurkolók garantáltan ne késsék le a meccseket. Emellett hat új útvonalat is bejelentettek, amelyek öt országba indulnak Budapestről, valamint több járatot indítanak 13 már meglévő útvonalon.
A legizgalmasabb új úti cél minden bizonnyal Jereván, Örményország fővárosa, amely abszolút telitalálat és mindenkinek szívből ajánljuk, aki szeret utazni és felfedezni a világot. Végtelenül kedves emberek, történelmi városok, lélegzetelállító természeti látványosságok és jó ételek garantálják a jó élményt.
A magyar EU elnökség kezdetével együtt heti 5 alkalommal közlekednek majd Wizz Air gépek Budapest és Brüsszel között.
Nagy siker a Wizz Air Multipass bérletes szolgáltatása
A sajtóreggeli során Radó András bemutatta a légitársaság új előfizetés alapú szolgáltatását, a Wizz Air Multipass-t. Az utazni vágyók egy teljes éven keresztül rögzített jegy- és poggyászáron utazhatnak, így a repülési költségek nem függenek a szezonalitástól és az árak dinamikus alakulásától. A havidíj látszólag drágának tűnhet azok számára, akik évente néhány alkalommal repülnek, viszont óriási sikere lett a Multipass-nak azon utasok körében, akik rendszeresen közlekednek 1-1 viszonylaton.
Különleges Wizz Air járatok
A 2024-es párizsi olimpiai játékokra készülve a Wizz Air megnöveli a Budapest és Párizs közötti járatsűrűséget, és június 16. és szeptember 30. között naponta indítanak járatokat. Az olimpiai játékokra egy egyedi festésű gép szállítja majd a hazai sportolókat, a Magyar Olimpiai Bizottság együttműködésével.
Nyári trendek és foglalási szokások a Wizz Air háza táján
A nyári szezonban a legnépszerűbb úti célok Görögország, Törökország, Málta, Portugália, Egyiptom és Izland. A foglalások idén tipikusan 108 nappal előre történnek, szemben a 2023-as 100 nappal. A magyar utasok jellemzően 20 kg-os feladós bőrönddel utaznak, és a legnépszerűbb kiegészítő szolgáltatások közé tartozik a helyfoglalás, a WIZZ Priority és a feladott poggyász.
Fenntarthatóság és jövőbeli tervek a Wizz Air-nél
A SAF fenntartható, megújuló üzemanyagokkal kapcsolatban szó esett arról, hogy jövőre már 2%-ot kell tankolni belőle az európai járatoknak. Az ilyen üzemanyagok előállítása azonban korlátozott, például Kínában nincs elegendő használt étolaj. Egy izgalmas fejlesztés keretében azonban emberi ürülékből is előállíthatnak fenntartható üzemanyagot, amely garantáltan kimeríthetetlen forrás.
A Wizz Air továbbá bejelentette, hogy új XLR Extra Long Range repülőgépek érkeznek flottájukba, amivel új dimenziókat nyithatnak a fapados repülésben. Bár transzatlanti járatokat nem terveznek, India elérhető úti cél lehet a jövőben.
Különleges esetek és ügyfélszolgálati problémák
A Wizz Air állítása szerint dortmundi járat esetében a háttérben mindent megtettek, amit megtehettek: kérték a mielőbbi felszállást Budapesten, biztosították, hogy a foci drukkerek szállhassanak le először a gépről, és jelezték a dortmundi repülőtér felé is, hogy kezeljék kiemelten az érkező utasokat. Sajnos előfordulhatnak technikai problémák, mint például a tömeges SMS küldő szerver leállása, ami zavarokat okozhat az utasok tájékoztatásában késés esetén.
Játssz a Wizz Air-rel!
A Wizz Air 2024-ben egy új kampányt is indít: június 28. és július 2. között egy játék keretében az utasok Instagramra tölthetik fel utazási élményeikről szóló videóikat a #wizzutazo hashtaggel és a @wizzairhungary tag használatával, 5 szerencsés nyertes 500 eurós Wizz voucher-t nyerhet.
Wizz Air kutatás a magyarok utazási szokásairól
A Wizz Air több mint 2000 ember bevonásával készített kutatás alapján vizsgálta a magyarok utazási szokásait, az eredmények közül néhány kiemelt pont:
- A megkérdezettek 20%-a már a repülőgép lefoglalásánál „nyaraló üzemmódba” kapcsol.
- A kitöltők többsége, közel 70%-a, az élményt adó programokra nem sajnálja a pénzt.
- Közel 60% választja a repülőt a gyorsaság miatt.
- Csak 5% tartja a repülést „szükséges rossznak”.
- A megkérdezettek 5%-a evéssel üti el a repülési időt, míg közel 50% olvasással, filmnézéssel, vagy zenehallgatással kapcsolódik ki, 8,5% pedig végigaludja az utat